با افزایش آلودگی هوا کیفیت هوای محیط بسته هر روز مهم تر میشود. خوشبختانه امروزه مصالحی وجود دارند که با محیط زیست سازگارند. برای افزایش کیفیت هوای. محیط بسته راه های زیادی وجود دارد اما بیشتر این راه ها انرژی زیادی را برای فیلتر کردن هوای آلوده بیرون و انتقال آن به داخل محیط بسته مصرف میکنند و این مصرف انرژی در طولانی مدت کربن و آلاینده های بیشتری را وارد هوا میکند. بالا بردن کیفیت هوا همیشه مسئله چالش برانگیزی برای جوامع بوده است.

در سالهای اخیر طراحان به سوی طراحی ساختمان هایی که به سادگی آلودگی گازهای گلخانه ای را کاهش میدهند، حرکت کرده اند. با این حال، در بیشتر موارد این فن آوری های جدید شیمیایی بودند و فقط برای هوایی که از نظر فیزیکی با آنها در تماس هست اثر میگذارند.

چه میشود اگر ساختمان ها نقش موثری در بیرون آوردن آلاینده ها از هوا داشته باشند؟  اگر بیشتر شبیه جاروبرقی کار کنند چه؟! مصالح ساختمانی جدید این قابلیت را دارند تا کیفیت هوای داخلی ساختمان را بالا ببرند.

این دقیقا الهام بخش آجر تنفسی که توسط کارمن ترودل، استادیار مدرسه Col Poly San Luis doispe معماری و بنیانگذار منظر و معماری در آمریکا ساخته شده است. کارمن ساختمان را به بدن انسان تشبیه کرده که عضوی مانند کلیه لازم دارند که آلودگی آن را تصفیه می کند.

آجر تنفسی یا آجر تمیزکننده هوا و یا آجر جذب کننده آلودگی طراحی شده که قسمتی از سیستم تهویه ساختمان باشد. این آجرها می توانند هوای ورودی فیلتر و آلاینده ها را فیلتر کنند تا هوای تمیز را در داخل ساختمان جریان پیدا کند.

 

 

نحوه عملکرد آجر تنفسی

اگر به صورت ساده تری بخواهیم نحوه عملکرد این اجر خلاقانه را توضیح دهیم باید بگوییم که این آجر عملکردی مانند عملکرد یک جاروبرقی دارد. در واقع برای ساخت این آجر از نحوه عملکرد جارو برقی الهام گرفته شده است، همانطور که جاروبرقی آشغال ها را از زمین با قدرت مکش جمع میکند این آجر هم آلاینده ها را از هوا جذب می کند.

در مرکز این آجرها یک فیلتراسیون سیکلونی قرار گرفته است. ایده ای که از جاروبرقی های مدرن گرفته شده است که ذرات آلاینده های سنگین را از هوا جدا کرده و در یک قیف قابل جدا شدن در قاعده دیوار می ریزد. خاطره نشان می کنیم فیلتراسیون یک فرایند مکانیکی است که در آن مواد معلق جامد را از سیالات، چه مایع و چه گاز، جدا میکند.

این سیستم از دو بخش اصلی تشکیل شده که یک بخش آن شامل آجر بتنی و بخش دیگر شامل یک اتصال دهنده است که از پلاستیک های بازیافتی ساخته شده است که به هم تراز شدن آجرهای کمک میکند و هم مسیری را از بیرون به مرکز خالی آجر ایجاد میکند.

آجرهای بتنی خود دارای یک سطح چندوجهی هستند که به هدایت جریان هوا به داخل سیستم و یک حفره جداگانه برای قرار دادن ساختار فولادی کمک می کند.

این آجرها میتوانند هم با سیستم مکانیکی و هم سیستم تهویه غیرفعال کار کنند. یعنی هوا هم میتواند از طریق تجهیزات مکانیکی به داخل ساختمان هدایت شود و هم از طریق دریچه های سیستم های غیرفعال.

 

 

آزمایشات و نتایج

در آزمایشات تونل باد که روی این آجرها انجام شده است، مشخص شده است که این سیستم ۳۰% ذرات ریز و ۱۰۰% از ذرات درشت مانند گرد و خاک را فیلتر می کند.

از آنجایی که این سیستم نسبتا ارزان است برای پایین آوردن سطح آلودگی در کشورهای درحال توسعه؛ جایی که صنایع به سرعت در حال گسترش است و مقررات محیط زیستی سختی وجود ندارد، پیشنهاد می‌شود.

 

 

نکات پایانی

به طور کلی در تمام کشور ها به خصوص در کشور ایران با توجه به افزایش روز افزون آلودگی هوا به دلایل متعدد ، میتوان با راهکار های بسیار ارزان و هوشمندانه ای نظیر استفاده از همین سیستم جذب آلاینده های هوا ، این روند را به طرز چشمگیری کاهش داد

از این که این مقاله از هوملکس را خواندید از شما سپاس گذاریم ، نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود را از طریق بخش نظرات با ما اهالی هوملکس در میان بگذارید .

 

 

 

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *