تیرچه پیش تنیده مقطعی T شکل می باشد که از بتن ساخته شده است. بتن این تیرچه ها به وسیله وایرهای ویژه، تحت تنش فشاری قرار می گیرد و بهترین گزینه به جای تیرچه های خرپایی، تیرچه کرومیت، تیرچه پاشنه بتنی و تیرچه فندوله ای محسوب می شود. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از هوملکس با ما همراه باشید تا با این نوع سیستم به خوبی آشنا شوید.

 

 

تیرچه پیش تنیده

تیرچه پیش تنیده از جمله محصولات پیش ساخته بتنی محسوب می شود و استفاده از تکنولوژی پیش تنیدگی در این تیرچه ها، سبب شده تا علاوه بر کاهش مصرف مصالح ارزشمند مانند فولاد و کاهش آلودگی های محیطی، قیمت آن نیز کم تر از سایر انواع تیرچه می باشد و از لحاظ اقتصادی استفاده از این محصول بهتر از سایرین می باشد.

مزایای استفاده از تیرچه پیش تنیده

 • همانطور که گفتیم قیمت تمام شده این تیرچه ها نسبت به سایر تیرچه های مشابه کم تر می باشد، زیرا تولید فراوان این محصول سبب شده تا هزینه های تولید آن بسیار کاهش یابد.
 • این تیرچه ها دارای گواهی استاندارد و تاییدیه فنی از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن می باشند.
 • حجم بتن ریزی در تیرچه های پیش تنیده نسبت به تیرچه های فلزی و فندوله ای کم تر است.
 • وجود یک توده بزرگ بتن در تیرچه های پیش تنیده سبب شده تا قسمت بزرگی از فضاهای خالی بین بلوک های سقفی پر شود. به همین دلیل است که حجم بتن ریزی در این تیرچه ها کاهش پیدا می کند و در نهایت بر روی هزینه خرید و پمپاژ بتن نیز تاثیر گذاشته و به میزان قابل توجهی هزینه ها را کاهش می دهد.
 • کیفیت تیرچه های پیش تنیده به نسبت تیرچه های فلزی و بتنی بسیار بالاتر می باشد.
 • از این تیرچه ها می توان در دهانه های بزرگ تا بیش از ۱۲ متر نیز استفاده نمود.
 • به دلیل این که در این تیرچه ها از فولاد به مقدار کم استفاده می شود، وزن ساختمان نیز کاهش می یابد.
 • وجود کابل های مقاوم که حدود ۴ تا ۵ برابر میلگرد مقاومت بیشتری دارند، سبب شده تا علاوه بر مقاومت بیشتر و سبک سازی سازه، هزینه های تولید نیز کاهش یابد.
 • در دهانه های حداکثر تا ۴٫۵ متر، نیازی به اجرای شمع بندی نمی باشد.
 • در این تیرچه ها به میلگرد ممان منفی در دو سر تیرچه نیازی نمی باشد، زیرا پیش تنیدگی به خودی خود در این تیرچه ها سبب مقاومت زیاد می شود و نیاز به میلگردهای زیگزاگ را منتفی می کند.
 • در دهانه های بیشتر از ۴ متر تنها به یک ردیف شمع بندی در قسمت کلاف های عرضی نیاز می باشد.
 • به دلیل عدم امکان خوردگی میلگردها و عدم وجود ترک در بتن، طول عمر و دوام سقف های ساخته شده با تیرچه پیش تنیده بالا می باشد.

روش های تولید تیرچه پیش تنیده

 • استفاده از دستگاه اکسترودر

ساخت تیرچه پیش تنیده با روش اکسترودر اصولی ترین روش ساخت می باشد که با استفاده از دستگاه های بروز اروپایی اجرا می شود. در این روش، بتن بدون اسلامپ بر روی خط، ویبره شده و کاملا متراکم می شود.

پس از آن با بخار و حرارت، فراوری شده و در دستگاه های چینی سیستم فراوری قرار می گیرد. قرار گرفتن در سیستم های چینی سبب می شود تا کیفیت و زمان تولید محصول کاهش یابد، به همین دلیل امروزه استفاده از دستگاه های چینی پیشنهاد نمی شود.

 • استفاده از قالب

استفاده از قالب ده سالی می شود که منسوخ شده، زیرا مشکلات زیادی از جمله ترک خوردن و سوراخ دار بودن بتن را در تیرچه های پیش تنیده بوجود می آورد. تیرچه های تولید شده با این روش معمولا دارای مقاومت پایینی بودند و این به دلیل استفاده از بتن روان در ساخت آن ها بود، زیرا امکان استفاده از بتن بدون اسلامپ در این قالب ها وجود نداشت.

 

 

ساخت تیرچه پیش تنیده

تولید تیرچه پیش تنیده دارای مراحل خاصی قبل از اجرا می باشد. به این صورت که در تیرچه های پیش تنیده از سیم ها و مفتول هایی استفاده می شود که دارای مقاومتی بیش از ۱۷۵۰ تا ۱۹۰۰ نیوتن بر میلی متر مربع می باشد. بتن مورد استفاده در تیرچه های پیش تنیده از نوع C35 می باشد.

قبل از شروع بتن ریزی، سیم ها را با جک های مخصوصی، تحت کشش مشخصی قرار می دهند. پس از وارد کردن کشش، بتن را می ریزند. زمانی که بتن به مقاومت مورد نیاز خود رسید، سیم ها را آزاد می کنند.

بدین وسیله، در بتن تیرچه، نوعی تنش فشاری بوجود می آید. وارد آوردن کشش به سیم های فولادی چند دلیل مختلف دارد. یکی از دلایل مهم این است که طول سیم ها در گرما افزایش می یابد. اگر مفتول های در حالت کشش قرار نگیرند، با تغییرات دمایی، در مدت کوتاهی، تیرچه های پیش تنیده فروپاشیده می شدند.

از طرف دیگر این کشش ایجاد شده در مفتول ها سبب می شود تا با ایجاد یک فشار در جهت داخلی سازه، بتن و فولاد به خوبی به یکدیگر متصل شوند. از این تیرچه ها در مکان های باز و پروژه های سطح بالا استفاده می شود.

از این تیرچه ها در مکان های صنعتی و نیمه صنعتی، سازه های بزرگ مانند کارخانه ها، سوله ها و فرودگاه ها استفاده می شود. البته امروزه می توان از تیرچه های پیش تنیده در پروژه های کوچک نیز استفاده نمود.

نکات مهم در ساخت تیرچه های پیش تنیده

همانطور که گفتیم به منظور ایجاد پیش تنیدگی در این تیرچه ها، از سیم های فولادی در بتن استفاده می شود که دارای قطری حدود ۵ میلی متر و مقاومت ۱۷۵۰۰ تا ۱۹۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشند. تعداد مورد نیاز این سیم ها در مقطع تیرچه به عوامل مختلفی چون طول تیرچه و بارگذاری سقف در محاسبات مهندسان سازه بستگی دارد.

پیش از بتن ریزی، کشش در میله های فولادی به صورتی است که سیم ها تا ۶۵ درصد مقاومت نهایی خود، به وسیله جک های هیدرولیکی کشیده می شوند و پس از بتن ریزی و رسیدن به مقاومت کافی، سیم ها رها می شوند.

توجه کنید که قطع کردن مفتول ها نباید با دستگاه جوش یا هوابرش انجام شود، بلکه باید با استفاده از دستگاه های مکانیکی صورت پذیرد.

در نهایت می بینید که تیرچه های پیش تنیده به سمت بال ها خیز پیدا می کند. این خیز زمانی که بتن ریزی سقف تمام شد، برطرف می شود و در نهایت تیرچه شما، صاف و هموار خواهد شد.

 

 

کاربرد تیرچه پیش تنیده

به طور کلی از تیرچه های پیش تنیده می توان در همه سازه ها، از جمله ساختمان های مسکونی استفاده کرد. از این تیرچه ها می توان در ساخت مسکن های انبوه، مجتمع های مسکونی، خانه های شهری، اقامتگاه ها، هتل ها، بیمارستان ها و … استفاده کرد.

همچنین از این تیرچه ها می توان به طور عمده در ساختمان های تجاری، آپارتمان ها، سازه های مرتفع و بلند نیز استفاده کرد. مدارس، ساختمان شهرداری، کلیساها و بقیه سازه های نهادی، از دیگر مکان هایی هستند که این تیرچه ها استفاده می شوند.

همینطور انبارهای سنگین و سبک، پارکینگ های طبقاتی و تک طبقه ای، استادیوم ها، سالن های بدنسازی، استخرهای سرپوشیده، پارک های تفریحی مسقف از دیگر مکان هایی هستند که می توان از تیرچه های پیش تنیده در سقف آن ها استفاده کرد.

 

 • در زمان ساخت تیرچه پیش تنیده، حداقل ۷۲ ساعت پس از بتن ریزی، می توان تیرچه ها را جا به جا نمود. اگر روش های خاصی برای سریع تر کردن زمان گیرش بتن بکار رفته باشد، این زمان می تواند کمی کاهش یابد.
 • سیم های فولادی را نباید با مواد شیمیایی یا غیر شیمیایی آغشته کرد. باید بیشترین چسبندگی بین بتن و فولاد بوجود آید. زنگ زدگی فولاد را تا حدی می توان نادیده گرفت که باعث کاهش سطح تماس فولاد و بتن نشود.

نکات پایانی

این نکات مواردی هستند که در پروسه تولید تیرچه پیش تنیده باید لحاظ شوند. امیدواریم از مطالعه این نوشته هوملکس لذت برده و به اطلاعات ارزشمندی در این زمینه دست یافته باشید. در صورت تمایل می توانید نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در مورد این مطلب با ما اهالی هوملکس در میان بگذارید.

 

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *