آموزش نصب پلیت در روی بتن

جهت اتصال وال پست های قائم در سازه های فولادی و بتنی از صفحه ای مربع -مستطیلی شکل با ابعاد مختلف استفاده میشود .اجرای دیوار وال‌پست

به طور کلی صفحه های پلیت به دو روش  نصب با رول بلت (در سازه های بتنی)  و اتصال به وسیله ی جوش( در سازه های فولادی ) به تیرهای سقف و کف متصل میشوند و نسبت به سایز و ابعاد دیوارها و وزن سازه ، ابعاد و ضخامت ها متفاوت می شوند . اجرای دیوار وال‌پست

وال‌ پست یکی از المان‌ های غیر سازه‌ ای می‌باشد که اجرای درست آن تأثیر فراوانی در کنترل خرابی دیوارها دارد. علیرغم اهمیت اجرای این المان در سازه‌ ها، اجرای وال‌ پست در سازه‌ های شهری در ایران پیشینه چندانی نداشته و تقریباً محدود به یک دهه‌ ی اخیر می‌گردد، اما با این حال همچنان در بسیاری از سازه‌ هایی که در کشورمان ساخته می‌شوند وال‌ پست یا اجرا نمی‌گردد و یا طراحی و اجرای آن همراه با نقاط ضعف اساسی صورت می‌گیرد.

با توجه به موارد ذکر شده نیاز است که در ساختمان‌ تیغه‌ها و دیوارها به شکل مناسبی مهار گردند تا عملکرد آن‌ ها به هنگام زلزله قابل‌ قبول باشد. مهار این اجزا توسط وال پست (Wall Post) صورت می‌گیرد.

تا پیش از زلزله‌ی کرمانشاه، یکی از  اصلی‌ترین موانع برای تحقق یافتن شرایط لازم برای اجرای وال ‌پست‌ های مناسب و با کیفیت در کشور، فقدان یک آیین ‌نامه یا دستور العمل جامع بود که در آن تمام ضوابط و نکات لازم برای طراحی و اجرای وال پست ‌های مناسب با توجه به شرایط هر پروژه مورد بررسی قرار گرفته باشد. پس از زلزله‌ی کرمانشاه مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی در جهت رفع مشکل فوق گام برداشت و در تابستان ۹۷ دستورالعملی به نام “راهنمای طراحی سازه‌ای و جزییات اجرایی دیوارهای غیرسازه ای” منتشر کرد.

برای نمونه معمولا تیغه های ۱۰ سانتی معمولا با یکپلیت با سایز ۱۵*۱۰ با دو سوراخ نصب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *