به قسمتی از سازه ستون که فاصله بین قالب تا میلگرد ستون را مشخص می کند، رامکا یا پاشنه بتن می گویند. استفاده از رامکا سبب می شود، ستون های ساخته شده در سازه در یک راستا قرار گیرند. با این مقدمه در ادامه این مطلب از هوملکس به بیان نکات بیش تر در این مورد می پردازیم. با ما همراه باشید…

رامکا

همان گونه که گفته شد، فاصله بین قالب تا میلگرد ستون با استفاده از رامکا مشخص می شود. رامکا این امکان را فراهم می کند که ستون ها همگی در یک راستا و خط قرار گیرند.

رامکا به دو دسته بتنی و فولادی تقسیم بندی می شود. استفاده از رامکای فولادی چندان توصیه نمی شود، چرا که استفاده از آن می تواند باعث از بین رفتن پوشش بتنی بر روی آرماتور و خاموت ها شود.

نحوه اجرای رامکا در ستون

همان گونه که قبلا نیز اشاره شد، رامکا یا پاشنه بتن بخشی از یک میلگرد فولادی است که طول آن برابر با طول ستون می باشد. استفاده از رامکا در قالب ستون، ستون بندی را آسان می کند.

آن چه که در اجرای رامکا حائز اهمیت می باشد، دقت بالا در انجام این کار می باشد، چرا که در صورتی که در روش اجرایی آن کم ترین خطایی رخ دهد، باعث ایجاد خلل در ستون بندی خواهد شد.

برای نصب رامکا در ابتدا، در فواصل ۱۰ سانتی متری از پایین ستون میلگرد رامکا به اندازه طول ستون نصب و تعبیه می شود. در مرحله بعد چهار عدد میلگرد به صورت عمودی قرار می گیرند. برای قرار دادن میلگردها می توان از روش جوشکاری و یا سیم های مخصوص آرماتوربندی استفاده کرد.

اما باید به یاد داشت که استفاده از روش جوشکاری محدودیت هایی دارد. برای مثال جوشکاری بر روی میلگردهای آج دار محدودیت هایی به همراه دارد. به همین خاطر استفاده از این روش چندان توصیه نمی شود و بهتر است از سیم های مخصوص آرماتوربندی استفاده شود.

همان گونه که گفته شد، رامکا در دو نوع فولادی و بتنی می باشد. بهتر است در مکان هایی که نزدیک به آب بوده و یا امکان بارش باران در آن جا زیاد می باشد، از رامکای فولادی استفاده نشود، چرا که ممکن است باعث ایجاد فرسایش در پایه ستون شود. در چنین مواقعی بهتر است از رامکا بتنی استفاده شود.

هنگامی که اجرای میلگرد رامکا در ستون بندی به پایان رسید، باید نسبت به جدا نمودن قالب نیز اقدام کرد. در هنگام اجرای این کار مشاهده می شود که بخش انتهایی مقطع فولادی نمایان است. به واقع این خود می تواند زنگ خطری باشد، چرا که در این صورت امکان پوسیدگی در این بخش وجود دارد.

پوسیدگی در این بخش نیز می تواند آرماتوربندی و ستون بندی را تحت الشعاع قرار دهد. حال سوال این جاست که از چه روشی می توان برای جلوگیری از این مشکل استفاده کرد؟ اسپیسر رامکا وسیله ای است که می توان برای جلوگیری از این مشکل از آن استفاده کرد. استفاده از اسپیسر میلگرد رامکا سبب می شود انتهای میلگرد مخفی و در بتن باقی بماند.

نحوه اجرای رامکا بتنی

روش اجرای رامکای بتنی به این گونه است که قبل از بتن ریزی ستون ها، از یک ریسمان در قسمت پایین و در امتداد ستون ها استفاده می شود.

پس از ریسمان کشی از یک تخته در پشت آن استفاده کرده و با استفاده از بلوک یا آجر آن را در جای خود محکم می کنند. این کار در چهار طرف ستون ها انجام می شود. پس از انجام این کار بتن ریزی با ارتفاع ۱۰ سانتی متر صورت می گیرد.

نحوه اجرای رامکا با استفاده از میلگرد

اجرای رامکا با استفاده از میلگرد در اطراف شبکه میلگرد ستون در پایین ترین قسمت صورت گرفته تا با استفاده از آن محل قرارگیری قالب بتن مشخص شود.

کاربرد رامکا

یکی از مشکلاتی که همیشه گریبان گیر ساختمان سازی و ستون بندی بوده است، عدم هم راستایی ستون ها، ایجاد اشکالاتی در قالب بندی، عدم دسترسی به میزان تقریبی فاصله انتهایی میلگرد تا پایین ستون و غیره می باشد. استفاده از رامکا در پایه قالب این مشکل را حل کرده است.

کلام پایانی

آن چه در این نوشته از هوملکس به بیان آن پرداخته شد ارائه نکاتی در خصوص رامکا، کاربرد و نحوه استفاده از آن می باشد. فاصله میان میلگرد ستون و قالب را با استفاده از رامکا مشخص می کنند. همانطور که گفتیم رامکا به دو دسته بتنی و فولادی تقسیم بندی می شود که استفاده از نوع بتنی آن بهتر از فولادی می باشد.

امیدواریم نکات ارئه شده در این مطلب اطلاعات مفید و ارزشمندی را در مورد رامکا در اختیار شما عزیزان قرار داده باشد و شما به آن چه که می خواستید بدانید دسترسی پیدا کرده باشید. در صورت تمایل نقطه نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را به منظور بهبود کیفیت مطالب با اهالی هوملکس در میان بگذارید…

 

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *