سقف هالوکور نوعی سیستم سقفی مجوف است که به صورت پیش ساخته در کارخانه تولید شده و به محل انجام پروژه منتقل می شود. پیش ساخته بودن این نوع سقف و سرعت بالای اجرای آن باعث شده تا از آن در پروژه های بزرگ ساختمانی استفاده شود.

اجرای این نوع سقف نیازی به قالب بندی ندارد و این امر باعث کاهش هزینه های اجرایی شده و عدم نیاز به استفاده از جک در زیر این سقف باعث شروع سریع تیغه چینی در پروژه می شود.

سطح صاف و بدون برآمدگی قطعات پیش تنیده باعث می شود دیگر نیازی به اجرای سقف کاذب در زیر سقف و یا کف سازی برای مسطح کردن روی سقف نباشد.

علاوه بر آن عدم حضور تیر و ستون در پلان ها و وجود مدول های بزرگ این امکان را فراهم می کند که بتوان عملکرد فضاهای معماری را در کاربری های آینده تغییر داد.

سقف هالوکور را می توان به صورت یکپارچه بدون وجود درز اجرا کرد. امروزه از سقف های هالوکور در پروژه های مختلفی استفاده می شود. از این سقف در ساخت سقف سازه هایی مانند سالن ورزشی، استخر، تالارها و سالن های ورزشی استفاده می شود.

علاوه بر آن در ساخت سقف سوله ها و اسکلت بتنی و فولادی نیز استفاده می شود. در ادامه این نوشته از هوملکس به بررسی جزئیات بیشتر این نوع سقف می پردازیم. با ما همراه باشید.

 

 

 مزایای سقف هالوکور

 • صرفه جویی در هزینه ها و استفاده بهینه از مصالح

هزینه ساخت ساختمان هایی که با سیستم سقفی هالوکور ساخته می شوند در مقایسه با سایر سیستم های سقفی پایین تر می باشد. در سیستم هالوکور نیازی به شمع گذاری، قالب بندی، بتن ریزی و آرماتوربندی درجا نیست و پیش ساخته بودن این سقف ها باعث می شود از مصالح به صورت بهینه استفاده شود.

 • کاهش وزن ساختمان

قطعات پیش تنیده هالوکور دارای حفره های توخالی می باشند که این امر باعث کاهش وزن مرده ساختمان می شود و به دلیل این نوع طراحی میزان استفاده از مصالح در اسکلت سازه کاهش می یابد.

 • کاهش ضخامت کف سازی

طراحی این سیستم سقفی به نحوی است که امکان عبور تاسیسات از درون حفره ها وجود دارد و این کار باعث کاهش ضخامت کف سازی می شود.

 • ایمنی بالا نسبت به سایر سقف ها

وزن صفحات هالوکور سبک بوده و وزن ساختمان را کم می کند، به همین دلیل از صدمات ناشی از وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله می کاهد.

 • افزایش طبقات در ارتفاع یکسان

حذف آویز تیرها و کاهش ضخامت هالوکور، فضای غیر مفید طبقات را کمتر می کند و با حفظ ارتفاع مفید طبقات می توان تعداد طبقات ساختمان را در ارتفاع یکسان افزایش داد.

 • عملکرد عایقی

مهم ترین مزیت این نوع سقف عایق بودن آن هاست. قطعات هالوکور نوعی عایق حرارتی و صوتی محسوب می شوند و مقاومت بالایی در برابر ارتعاش دارند.

 • کاهش ارتفاع ساختمان

حذف آویز تیرها و کاهش ضخامت سقف باعث می شود ارتفاع کل سازه کم شود که این امر نقش موثری در کاهش نیروی زلزله ایفا می کند.

از دیگر مزایای سقف های هالوکور می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سرعت بالای اجرا در سقف هالوکور
 • ایجاد سقفی کاملا صاف و یکدست جهت نازک کاری
 • امکان اجرای سقف هالوکور در دهانه های وسیع
 • عدم نیاز به جک های نگهدارنده جهت اجرا
 • استفاده از فضاهای خالی داخل سقف به منظور عبور دادن تاسیسات مکانیکی و الکتریکی

 

 

معایب استفاده از سقف هالوکور

 • مقرون بصرفه نبودن از لحاظ اقتصادی در پروژه های کوچک
 • نیاز به نیروی کار ماهر و متخصص جهت اجرا

موارد استفاده از پنل های هالوکور

 • سقف انواع سازه های بتنی و فولادی
 • پل سازی
 • دیوارها
 • به عنوان کفپوش
 • پوشش پارکینگ ها و سوله ها
 • ساخت صندلی های استادیوم ها
 • سقف سازه های خاصی نظیر تالار، استخر، سالن ورزشی و سالن کنفرانس

مراحل اجرای سقف هالوکور

ابتدا پس از اجرای فونداسیون و ایجاد ستون های بتنی طبق نقشه اجرایی، باید اقدامات لازم را جهت اجرای تیرهای بتنی با میلگردهای مهاری یو شکل در تراز بالایی تیر، به منظور ایجاد اتصال تیرها با پنل های پیش ساخته و همچنین بتن ریزی ثانویه بابت بوجود آوردن کلاف پیرامونی، انجام داد.

در نظر داشته باشید تعداد این میلگردها باید به اندازه ای باشند که بتوانند درگیری و گیرایی کافی را برای جلوگیری از حرکت کردن پنل های سقفی بوجود بیاورند. این تیرها و ستون ها همچنین می توانند به صورت پیش ساخته نیز اجرا گردند.

پس از این که نشیمن پنل های بتنی هالوکور تکمیل شد، باید عملیات اجرای سقف را با قرار دادن پنل های پیش ساخته به وسیله جرثقیل در محل موردنظر آغاز نمود.

پنل های هالوکور را می توان با توجه به طول دهانه ها و وزن پنل ها، توسط تسمه های پارچه ای، سیم های بکسل و در بهترین حالت با گیره های مخصوص حمل پنل، بلند کرد.

در نظر داشته باشید هنگام نصب پنل ها بر روی سقف، تا زمانی که از قرار گرفتن آن ها بر روی سقف مطمئن نشده اید، به هیچ وجه تسمه های نگهدارنده را از پنل های هالوکور جدا نکنید.

در صورتی که از سقف هالوکور در سازه های فلزی که ارتفاع تیرها زیاد است، استفاده می کنید، برای ایجاد نشیمن پنل ها می توانید از نبشی بهره ببرید. سایز نبشی ها باید براساس وزن سقف و طول دهانه آن و توسط مهندسان مربوطه محاسبه گردد.

در صورت نیاز به ایجاد سطح بتن مسلح بر روی پنل های هالوکور نصب شده به منظور تامین دیافراگم صلب و یکپارچه، با قرار دادن مش های فولادی آماده، می توان بستر لازم را به منظور بتن ریزی بر روی سقف ها ایجاد نمود.

میزان بتن بر روی سطح پنل ها باید حداقل پنج سانتی متر باشند، زیرا بتن کم تر از پنج سانتی متر ترک می خورد و اثرات سازه ای ندارد.

به منظور ایجاد بازشوها و داکت ها در داخل سقف های هالوکور، محل دقیق آن ها قبل از نصب پنل ها باید مشخص گردد و تیرچه های نگهدارنده پنل های کنار داکت، اجرا گردد. توجه کنید که ابعاد داکت ها نباید از یک پنجم طول و یک دوم عرض پنل های هالوکور بیشتر باشد . در صورت استفاده از پنل های هالوکور در اسکلت فلزی، نصب برش گیر یا گلمیخ بر روی تیرها باید قبل از بتن ریزی و جهت ایجاد پیوستگی بین بتن و تیرهای فلزی، زیر نظر مهندس محاسب، اجرا گردد

 

 

کلام پایانی

امیدواریم نکات ارائه شده در این نوشته از هوملکس توانسته باشد اطلاعات مفیدی را در خصوص سقف هالوکور، مزایا و کاربردهای آن به خوبی برای شما عزیزان فراهم نموده باشد. نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در مورد این مطلب با ما در میان بگذارید.

 

 

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *