برای نصب بلوک های هبلکس باید از ملات بستر نازک ( که به آن چسب نیز اطلاق می شود ) مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره ۷۰۶ استفاده شود (به جز ملات رج اول که توصیه شده ازملات سنتی استفاده شود . توصیه میشود با توجه به جذب آب نسبتاً زیاد بلوک­های هبلکس از ملات های خشک آماده مخصوص که بدین منظور تولید شده اند استفاده شود مقدار آب مورد نیاز برای دستیابی به روانی و کارائی مناسب ، طبق توصیه تولید کننده ملات خشک آماده تنظیم شود

قبل از اجرای دیوار

در مواردیکه قطعات بلوک با پالت و داخل کیسه های هوابندی شده به کارگاه حمل می­شوند باید حداقل یک روز قبل از مصرف از کیسه خارج شده تا تبادل دمائی و رطوبتی با محیط برقرار شود. قطعات باید قبل از استفاده، مورد بازرسی ظاهری قرار گرفته و قبل از دیوار چینی و در هنگامی که در حالت انبار هستند، مرطوب شده و سپس اجازه داده شود تا به حالت مرطوب با سطح خشک برسند و رطوبت یکنواخت در قطعه توزیع شود

آماده ­سازی ملات چسباننده لایه نازک

استفاده از ملات های خشک آماده یکی از مناسب ترین روش ها می باشد . در این مورد طبق توصیه تولید کننده مقداری آب به مواد خشک اضافه نموده و آن را مخلوط می کنند . توصیه می­شود برای اختلاط از روش مکانیزه استفاده شده و اختلاط تا حذف هوا ادامه یابد.برای دستیابی به نتیجه مطلوب، عمل اختلاط در سرعت کم انجام شود . پس از مدت کوتاهی اختلاط، ملات برای مصرف آماده میشود . عمر کارایی ملات ها معمولا بین ۴ تا ۵ ساعت می­باشد . بدین لحاظ باید مقدار ملات مورد نیاز با دقت، تعیین شده تا ملات اضافی نیامده و خشک نگردد زیرا به هیچ عنوان اضافه نمودن آب و اختلاط مجدد ملات مجاز نمی باشد

قراردادن اولین ردیف

اولین ردیف باید همیشه روی یک لایه ملات بنایی (سنتی ) با ضخامت بیشتر (حدود ۱ تا ۲سانتی متر) قرار داده شود .

این ملات می تواند از یک قسمت سیمان – یک قسمت آهک – شش قسمت ماسه تشکیل شده باشد .

در مواردیکه رج اول روی کرسی چینی یا کف طبقه ای قرار می گیرد که کمتر از ۳۰سانتی متر از سطح زمین بالاتر است یک لایه عایق رطوبتی نیز باید در زیر ملات رج اول قرار داده شود .

عایق رطوبتی باید به شکل مناسبی به اعضاء قائم سازه متصل شوند.

باید دقت نمود تا ملات رج اول کاملاً تراز و صحیح قرار داده شود ( از هر دو جهت طولی و عرضی )

بین درزهای عمودی بلوک ها، باید حتماً با ملات نازک پر شود.

پخش کردن ملات (چسب)

برای دستیابی به حداکثر مقاومت پیوستگی بین قطعات و ملات ، سطوح درزها باید از هرگونه گرد و غبار و یا مواد لق (با استفاده از قلم مو یا هر وسیله مناسب دیگر) تمیز شوند.چسب باید به طور صاف و هموار روی سطوح درز با استفاده از یک ماله مخصوص متناسب با پهنای بلوک مورد نظر پخش شود .اعمال ملات به سطوح افقی و قائم بلوک با ماله مخصوص که هم عرض بلوک می باشد.

ضخامت چسب (ملات نازک ) در سطوح افقی و قائم باید حدود ۲ میلی متر باشد (ویژگی های ملات لایه نازک که مناسب برای استفاده در دیوار چینی با قطعات AAC هستند در استاندارد ملی ایران به شماره ۷۰۶ ارائه شده است) روانی و کارائی چسب باید به میزانی باشد که براحتی از بین دندانه های ماله عبور کرده و روی سطح اعمال شود . پس از اعمال چسب و تا زمان قرار دادن بلوک در محل خود شکل دندانه­های چسب ایجاد شده روی بلوک باید حفظ شده و نریزد .

تنظیم بلوک ها

جایگیری صحیح هر بلوک از نظر افقی و عمودی توسط ضربه زدن با چکش پلاستیکی انجام می شود . جایگیری صحیح (از نظر تراز و شاقولی بودن) اهمیت زیادی دارد.

الف- تراز و شاقولی کردن رج های بعدی با استفاده از چکش لاستیکی، اعمال ملات در درزهای عمودی و افقی

ب- تعبیه مراحل عبور تاسیسات الکتریکی

اتصال دیوار به دیوار

معمولاً اتصال های غیر باربر به دیگر دیوارها به یکی از دو صورت “T” شکل یا “L” شکل انجام می شود.

در اتصال L شکل چنانچه دو دیوار همزمان با هـم و بـه صـورت لاریـز اجـرا شـوند ( الزامـات استاندارد ملی ایران به شماره ۲۸۰۰ را برآورده نمایند) نیاز به تمهیدات دیگری نمی باشد در اتصال “T” شکل، چنانچه دو دیوار با ضخامت های متفاوت یا کاربرد های متفاوت، به یکدیگر متصل شوند، باید اتصال از نوع اتصال با فاصله و با جزییات ارائه شده در شکل انجام شود. بدین منظور باید جهت اطمینان از عملکرد دو دیوار، یک درز با ضخامت حداقل ۶ میلی­متر تعبیه شده و با استفاده از مواد مناسب ( مانند کف پلی اورتان ) پر شوند و همچنین در فاصله هر دو رج (قائم)، با استفاده از بست های برش گیر منایب، مطابق آن چه گفته شده، ازجابجایی نسبی آن ها جلوگیری نمود.

ویدیو آموزشی

شما عزیزان میتوانید ویدیو عملی مطالب گفته شده را مشاهده کنید

( تهیه شده توسط مجموعه هوملکس )

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *