بلوک سبک هبلکس در اصل نوعی مصالح مهندسی ساز برای کنترل و مدیریت بهتر ساختمان ها است، از آنجاییکه در استفاده از مصالح ساختمانی قدیمی مانند آجر و سیمان و ماسه وزن دیوارهای داخلی و خارجی بسیار زیاد میشد، مهندسان ساختمانی تصمیم به ساخت نوعی مصالح جدید به نام بلوک کردند تا همزمان با کاهش وزن دیوارها بتوانند استحکام و قدرت بیشتری نیز به آن بیافزایند.

بلوک سبک یک واحد سنگ تراشی بتنی است که با استفاده از سنگدانه های منبسط شده و روش‌های مدرن در کارخانه ها ساخته میشود، این درحالیست که آجرهای قدیمی در کارگاه‌های شخصی ساخته میشود. استفاده از پاکت های هوا داخل بلوک سبک که به آن تخلخل نیز گفته میشود باعث شده تا وزن آن به مراتب کاهش پیدا کند. دقت داشته باشید که در کشور ایران از نام‌هایی همچون بلوک سبک، بلوک هبلکس، بلوک aac یا بلوک اتوکلاو شده عملا برای یک محصول استفاده میشود.

عموما قسمت اصلی وزن یک ساختمان را دیوارهای آن تشکیل میدهد. امروزه تلاش های زیادی جهت کاهش وزن این عناصر صورت پذیرفته است. در گذشته استفاده از آجر بعنوان مصالح اصلی ساخت دیوار رایج بود، که بعنوان مثال وزن یک متر مربع تیغه آجری ۱۰ سانتیمتری بالغ بر ۲۵۰ کیلوگرم بر متر مربع میشد ولی با استفاده از مصالح مدرن با وزن مخصوص ۷۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب، این عدد تقریبا به ۹۰ کیلوگرم کاهش پیدا کرده است.

بلوک سبک یا همان بلوک سبک هبلکس در اصل نوعی بلوک مهندسی ساز برای کنترل و مدیریت بهتر ساختمان ها است.
بلوک سبک یا همان بلوک سبک هبلکس در اصل نوعی بلوک مهندسی ساز برای کنترل و مدیریت بهتر ساختمان ها است.

 

روش ساخت بلوک سبک

همانطور که گفته شد روش ساخت مصالح سبک کاملا مهندسی است و با استفاده از دستگاه اتوکلاو، مصالحی خاص را با هوا، گاز و بتن مخلوط میکنند. ماده نهایی تولید شده را در قالب هایی با اندازه یکسان ریخته و پس از مدتی که مانند یک کیک پف کرد، آن را برش میدهند تا کاملا صاف و یکدست شود. این روش تولید باعث میشود تا وزن بلوک سبک به نصف و یا حتی دو سوم مدل سیمانی قدیمی کاهش پیدا کند.

محصول نهایی تولید شده را میتوان در دیوارهای داخلی ساختمان و یا حتی دیوارهای خارجی که بار کمتری بر روی آنها وجود دارد، استفاده کرد. درضمن برخی از کارخانجات اقدام به ساخت پانل های بزرگ برای دیوارهای خارجی نیز میکنند که مناسب ساختمان‌های کوچک دو یا سه طبقه است. 

انواع بلوک سبک ساختمانی در ایران

در کشور عزیز ما ایران شرکت ها و کارخانجات بسیار زیادی هستند که اقدام به ساخت انواع بلوک سبک با ویژگی‌های تقریبا یکسانی میکنند، به همین خاطر برای این محصول ساختمانی ارزشمند نام و برندهای متفاوتی وجود دارد که تمامی آنها عملا به یک محصول اطلاق میشود. شرکت هوملکس از جمله برندهای مطرح در صنعت ساخت و ساز است که علارغم ارائه خدمات مهندسی از قبیل طراحی، نظارت و اجرا اقدام به تولید محصولاتی بسیار منحصربه‌فرد مانند هبلکس و ابزارآلات ساختمانی، تولید و به مشتریان خود در بازار ایران ارائه میکند.

– در ادامه به نام‌هایی که برای بلوک سبک استفاده میشود اشاره و دلیل نامگذاری آن را نیز خواهیم گفت:

   1. بلوک سبک: بدلیل وزن سبکی که این محصول دارد به عموما به آن بلوک سبک گفته میشود و مختص هیچ برند یا شرکتی نیست.
   2. هبلکس: از نام لاتین hebel آمده است و به سازنده یا ابداع کننده آن برمیگردد که البته این نام در ایران بسیار پرکاربرد است.
   3. بلوک سبک هبلکس: از تلفیق بلوک سبک و هبلکس بوجود آمده و در به دلیل عمومیتی که این کلمات دارند در بازار به این نام نیز شهرت دارد.
   4. سیلکس: در اصل همان بلوک سبک است که شرکت سیلیس آرا برای معرفی محصول خود از آن استفاده میکند.
   5. بلوک aac: در اصل سرواژه سه کلمه انگلیسی Autoclaved aerated concrete است که معنای فارسی آن بتن هوادهی اتوکلاو شده است.
   6. بلوک اتوکلاو شده: به دلیل استفاده از دستگاه اتوکلاو در فرآیند ساخت این مجصول از نام بلوک اتوکلاو شده استفاده میشود.
   7. لیپر: نامی است که شرکت افق فردای پاسارگاد برای معرفی بلوک سبک خود استفاده میکند.

استقبال بازار ایران از بلوک سبک

در هنگام جابجایی مصالح قدیمی، کارگران میبایست حجم بسیار زیادی از آجر یا بلوک سیمانی را بلند کرده و از جایی به جای دیگری منتقل کنند یا در ماشین ها بارگیری کنند. در طولانی مدت با وزن بسیار زیادی که این مصالح دارند، میتوانند عوارضی همچون کمر درد، کشیدگی عضلات و یا جابجایی دیسک برای کارگران به همراه بیاورند که در بعضی موارد احتمال قطع نخاع یا بروز مشکلات عصبی و … نیز بالا میرود.

استفاده از بلوک سبک میتواند بروز چنین حوادثی را به مراتب کاسته و ایمنی و سلامت کارگران چه در هنگام بارگیری و چه در هنگام ساخت و ساز را افزایش دهند.

استفاده از بلوک سبک میتواند بروز چنین حوادثی را به مراتب کاسته و ایمنی و سلامت کارگران چه در هنگام بارگیری و چه در هنگام ساخت و ساز را افزایش دهند.
استفاده از بلوک سبک میتواند بروز چنین حوادثی را به مراتب کاسته و ایمنی و سلامت کارگران چه در هنگام بارگیری و چه در هنگام ساخت و ساز را افزایش دهند.

 

تفاوت بلوک سیمانی و سبک

یکی از دلایلی که همیشه باعث میشود فردی تصمیم به انتخاب یا خرید یک محصول بگیرد دانستن ویژگی های مثبت و منفی آن محصول است. در ادامه تصمیم داریم به مزایای بلوک سبک بیشتر اشاره کنیم تا علارغم همراهی در انتخاب مصالح مناسب، آگاهی بیشتری نیز به شما بدهیم. ابتدای امر این مسئله که قیمت بلوک سبک نسبت به بلوک سیمانی نسبتا بیشتر است مانع از انتخاب آن برای ساخت و ساز شود، اما با بررسی ویژگی های مثبت زیاد و فاکتورهای موجود به جرات میتوان گفت که نظر هر فردی تغییر خواهد کرد. توصیه میکنیم تا انتهای این مقاله آن را مطالعه کنید.

۱. قدرتمند و مستحکم

بلوک سبک هبلکس به واسطه فرآیند ساخت قدرتمندی که دارد میتواند میزان استحکام ساختمان را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد. از جمله اتفاقات مثبتی که در چندین سال گذشته در صنعت ساختمان رخ داده است دقیقا استفاده از مصالح مدرن و تکنولوژی ساخت مناسب است که به حفظ جان ساکنین ساختمان نیز بسیار کمک میکند.

بر خلاف نوع سیمانی که تکنولوژی ساخت قدیمی دارد، برای افزایش استحکام بیشتر، داخل بلوک سبک از میلگردهای آهنی استفاده میشود. همچنین با استفاده از مواد مناسب خاصیت ضد خوردگی به آن افزوده میشود که در گذر زمان اتفاقی برای آن نیفتد.

چسب هبلکس رضوی - هبلکس رضوی چیست - قیمت هبلکس رضوی - اجرای هبلکس - هبلکس
چسب هبلکس رضوی – هبلکس رضوی چیست – قیمت هبلکس رضوی – اجرای هبلکس – هبلکس

۲. قابلیت چسبندگی بسیار بالا

از معایب بزرگی که بلوک سیمانی دارد این است که فضای مابین بلوک ها باید با ملات بسیار زیادی از ماسه و سیمان پر شود که علارغم بوجود آمدن وزن بالا در دیوار هزینه زیادی را نیز طلب میکند. با استفاده از چسب مخصوص (چسب هبلکس) میتوان فضای مابین بلوک را به ملاتی بسیار نازک اما در عین حال مستحکم و با چسبندگی بالا پوشاند.

درضمن در بخش‌هایی از ساختمان مانند آشپزخانه یا سرویس‌های بهداشتی که معمولا از مصالحی مانند کاشی برای دیوارها استفاده میشود میبایست از دوغاب سیمانی برای پر کردن فضای خالی پشت کاشی استفاده کرد که با استفاده از بلوک سبک دیگر نیازی به این حجم از دوغاب سیمانی نیست. با این کار عملا هزینه‌های مربوط به نازک کاری به دلیل داشتن سطوح صاف در بلوک سبک کاسته میشود.

همانطور که گفته شد بدلیل دقت ابعادی فوق العاده بالای بلوک های سبک اتوکلاو شده aac (حداکثر ۱ تا ۳ میلیمتر در همه ابعاد)، دقت دیوارچینی خیلی بالا بوده و در نهایت ضخامت نازک کاری (اندود گچ و اندود سیمان) کمتری مورد نیاز بوده و هزینه تمام شده دیوار را کاهش می دهد. ضمناً وزن ساختمان و هزینه حمل نخاله ها را نیز کاهش می دهد.

۳. افزایش سرعت در دیوار چینی و رسیدن به نتیجه

به علت اندازه نسبتا بزرگ و البته وزن پایینی که بلوک سبک دارد جابجایی آن برای کارگران و کسانی که مشغول دیوارچینی هستند امری ساده و راحت محسوب میشود. از جمله معایب دیوارچینی با بلوک سیمانی دقیقا زمانیست که برای ساخت ملات ماسه و سیمان صرف میشود. تصور کنید با استفاده از چسب بلوک سبک هبلکس و دستگاه چسب زن دستی به راحتی هرچه تمام‌تر میتوانید ملات را بر روی بلوک قرار داده و به سرعت سراغ بلوک بعدی و حتی رج بعدی دیوار بروید. طبق محاسبات انجام شده به طور تقریبی میتوانید سرعت دیوارچینی خود را تا میزان دوبرابر افزایش دهید.

۴. رعایت استانداردهای ساختمان سازی

طبق اصول و اسانداردهای تبیین شده، جهت رعایت مبحث ۱۹ آئین نامه مقررات ملی ساختمان کشور که مربوط به کاهش هزینه های اندودکاری بیرونی یعنی نمای ساختمان، و همچنین نازک کاری داخلی یعنی دیوارهای سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه که پیشتر در این مقاله به آن اشاره شد، میبایست از تمامی پتانسیل‌های موجود اعم از مصالح مناسب استفاده کرد. دلیل مناسب بودن بلوک سبک دقیقا داشتن سطحی صاف و شکلی یک دست و یک اندازه است که نیاز به ملات دوغ آب سیمان و ماسه را حذف میکند.

ضخامت کم ملات باعث دقت بالای دیوارچینی شده و برخلاف دیوارهایی که با ملات ماسه سیمان معمولی به ضخامت ملات بیش از یک و نیم سانتیمتر کار می شود و امکان داخل و بیرون زدگی بلوکها و ناصافی دیوار وجود دارد، در دیوار چینی با بلوک های سبک اتوکلاوشده aac با ملات خشک مخصوص، دیوار تمام شده بسیار دقیق تر خواهد بود.

هنگام برش و کار با بلوک هبلکس حتما ایمنی را رعایت کنید.
هنگام برش و کار با بلوک هبلکس حتما ایمنی را رعایت کنید.

۵. ماهیتی مستحکم اما در عین حال ظریف دارد.

یکی از مسائلی که در هنگام دیوارچینی با آن مواجه هستیم، انجام مراحلی همچون سیم کشی برق، لوله کشی آب و مواردی از این دست هست. همانطور که میدانید برای برقکاری میبایست از لوله های خرطومی و قوطی های کلید و پریز در دیوار استفاده کرد. در دیوارهای آجری یا مدل های سیمانی امکان برش دیوار وجود ندارد به همین خاطر از ملات گچ و خاک به عنوان یک لایه‌ی محافظتی، گرمایشی و پوششی نیز استفاده میشود. همین پوشش اضافه عملا اتلاف زمان و هزینه را به همراه دارد.

با استفاده از اره‌های مخصوص برش بلوک سبک میتوانید به راحتی آن را برش داده و لوله‌های خرطومی، قوطی‌های کلید و پریز را در آن قرار دهید. با این روش دیگر نیازی به لایه گچ و خاک نیز نخواهید داشت. دقت داشته باشید که در فرآیند لوله کشی آب نیز همین مسئله پایدار است. مسئله مهم دیگر این است که برش یا سوراخ کاری در دیوارهای آجری یا سیمانی نیازمند ابزاری مانند دریل‌های سنگین، پتک یا چکش‌های بزرگ است اما در دیواری ساخته شده با هبلکس سبک با یک دریل ساده این امر به راحتی امکان پذیر خواهد بود.

۶. کاهش انتقال صدا و حرارت

همانطور که گفته شد در دیوارهای ساخته شده با آجر و بلوک سیمانی از چند لایه اعم از گچ و خاک، گچ برای سفید کاری، سیمان و شاید سنگ برای عایق کاری استفاده میشود. بلوک سبک ماهیت بتنی دارد و در فرآیند ساخت آن از دستگاهی به نام اتوکلاو استفاده میشود، شایان ذکر است که موادی مانند سیلیس، پودر آلومینیوم، آهک و … نیز در آن استفاده میشود. موادی که گفته شد خاصیت و ماهیت بتنی و عایقی آن را بیشتر میکند.

دستگاه اتوکلاو بلوک را به گونه‌ای تولید میکند که پاکت های هوا و گاز داخل آن شکل میگیرد، به این فرآیند تخلخل نیز گفته میشود. ایجاد تخلخل در بلوک نیز خاصیت عایقی آن را بیشتر میکند، بطوریکه صدا از آن عبور نکرده و در فصول گرم و سرد سال مانع انتقال حرارت میشود. از دیگر مزایای عایق حرارتی آن در هنگام آتش سوزی است که میتواند تا حد بسیار زیادی در مقابل آتش مقاوم باشد.

در مبحث ۵ آیین نامه مقررات ملی ساختمان به تمامی ویژگی‌های بلوک سبک ساختمانی اشاره شده است.
در مبحث ۵ آیین نامه مقررات ملی ساختمان به تمامی ویژگی‌های بلوک سبک ساختمانی اشاره شده است.

ابعاد بلوک سبک

بلوک هبلکس با توجه به وزن سبک آن سایز بزرگتری نسبت به سایر مصالح ساختمانی دیگر دارد که این امر سبب افزایش سرعت اجرای کار و صرفه جویی در هزینه و زمان پروژه میگردد و همچنین ناگفته نماند که استفاده از چسب مخصوص بلوک هبلکس نیز در افزایش سرعت اجرای کار و کاهش هزینه های تمام شده نقش بسزایی دارد.

در حال حاضر ابعاد بلوک سبک به شرح زیر می باشد:

ابعاد بلوکظرفیت پالت
(متر مکعب)
ظرفیت پالت
(متر مربع)
تعداد بلوک
(متر مکعب)
تعداد بلوک
(متر مربع)
تعداد بلوک
در پالت
پوشش هر متر مکعب
در دیوار (متر مربع)
وزن بلوک
(کیلوگرم)
8x24x602.0725.9286.86.918012.56.2
10x24x602.1621.6069.46.9150107.8
12x24x602.717.2157.96.91208.39.3
15x24x602.1614.2646.36.91006.611.7
20x24x602.3011.5234.76.980515.6
30x24x602.167.1323.16.9503.323.3
10x20x603.0243.02483.38.3252106.12
15x20x603.0219.9655.68.31686.69.18
20x20x603.16815.8437.98.3132513.46

تمامی سایز های هبلکس دارای یک قیمت بوده و هیچ تفاوت قیمتی در سایز وجود ندارد تفاوت قیمت هبلکس فقط در درجه کیفیت آنها متفاوت است.
ابعاد بلوک سبک هبلکس در مرحله اول طبق استاندارد تعریف شده برای کارخانه تولید میگردد که این ابعاد در اکثر کارخانه های تولید کننده مشترک می باشد اما از آنجایی که این محصول در مرحله کیک برش می خورد می توان ابعاد آن را نیز با توجه به سفارش مشتری نیز تغییر داد و متناسب با سفارش مشتری ابعاد هبلکس را تعریف کرد .

محصول استاندارد ساختمانی

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که مصالح استاندارد چه ویژگی دارند و چگونه یک محصول به جهت استاندارد بودن ارزیابی میگردد. در کشور جمهوری اسلامی ایران، مسئولیت این امر به عهده سازمان ملی استاندارد است و باید شرکت‌هایی که در این خصوص فعالیت میکنند به جهت دریافت استانداردهای لازم باید از سازمان تاییدیه و نشان استاندارد دریافت کنند. شایان ذکر است که سازمان ملی استاندارد به فراخور موقعیت جغرافیایی و شرایط متفاوتی که در ایران حاکم است قوانین متفاوتی وضع کرده است.

در مبحث ۵ آیین نامه مقررات ملی ساختمان به تمامی ویژگی‌های آن اشاره شده است. لازم به ذکر است که تمامی محصولات شرکت هومکلس اعم از هبلکس و ابزارهای ساختمانی تمامی دارای استانداردهای روز هستند، بنابراین به راحتی میتواند اقدام به انتخاب و خرید کنید.

فصل ۱۰ این مبحث (مبحث ۵ مقررات ملی ساختمان) به صحبت در رابطه با فرآورده های سیمانی پرداخته است. اما مبحث ۵ تنها به چگالی ظاهری بین محصولات اشاره کرده و بحث در رابطه با ویژگی ها و مشخصات دیگر این محصول را به استاندارد شماره ۷۷۸۲ سازمان ملی استاندارد، واگذار کرده است. اما برای مطالعه دقیق‌تر راجع به مصالح استاندارد، بهتر است به استاندارد شماره ۷۷۸۲ سازمان ملی استاندارد رجوع کنیم. این استاندارد به تفضیل و تشریح راجع به هبلکس (مصالح ساختمانی، بلوک های سیمانی سبک غیر باربر، ویژگی ها) توضیح داده است.

هدف از تدوین این استاندارد، تعیین ویژگی‌های مناسب برای مصالح ساختمانی (تو خالی یا تو پر) میباشد که در ساخت اعضای غیر باربر ساختمانی مورد استفاده قرار میگیرد. البته آزمون هایی نیز برای تعیین این ویژگی‌ها، از بلوک های سبک ساختمانی گرفته می شود. این آزمون ها شامل موارد زیر هستند:

 • آزمون شکل ظاهری
 • آزمون ابعاد
 • آزمون چگالی منفرد
 • آزمون جذب آب
 • آزمون میزان رطوبت
 • آزمون مقاومت فشاری
 • آزمون جمع شدگی خطی ناشی از خشک شدن
 • آزمون رفتار در برابر آتش

دقت داشته باشید که تمامی مصالح سبک ساختمانی، باید سالم، بدون شکستگی و بدون هرگونه نقص باشد و مهندسین ناظر، باید از این رو تمام بلوک های سبک را قبل از استفاده بازرسی کنند.لازم به ذکر است اگر بلوک برای سطوح نما استفاده شود، هیچگونه ترک، بیرون پریدگی، و یا نقص از فاصله ۶ متری نباید مشاهده شود. تمامی محصولات و ابزار آلات دارای نشان استاندارد و دارای بالاترین کیفیت هستند. مجموعه هوملکس دارای آزمایشگاه مقیم و تحت نظارت برترین دانش آموختگان دانشگاه های کشور تولید می شود.

قیمت بلوک سبک ساختمانی

از آنجاییکه قیمت محصولات شرکت هوملکس از جمله بلوک سبک در بازه های زمانی متفاوت متغیر است، شرکت اقدام به تهیه یک لیست قیمت از تمامی محصولات اعم از هبلکس، بلوک aac، بلوک سبک، ابزارآلات هبلکس و چسب و … تهیه کرده و در بازه های زمانی متفاوت تمامی قیمت ها را بروزرسانی میکند. برای مشاهده لیست قیمت بلوک سبک میتوانید از لینک زیر اقدام کنید.

لیست قیمت

خرید از نمایندگی بلوک سبک هبلکس

در صورت تمایل به خرید محصولات شرکت هوملکس میتوانید با کارشناسان فروش شرکت تماس گرفته و علارغم اطلاع از قیمت از نزدیکترین نمایندگی فروش مصالح ساختمانی نیز مطلع شوید. همچنین در صورتی که علاقمند به همکاری با هوملکس هستید، میتوانید به یکی از نمایندگان فروش شرکت تبدیل شوید.