بلوک سبک: عموما قسمت اصلی وزن یک ساختمان را دیوارهای آن تشکیل میدهند. امروزه تلاش های زیادی جهت کاهش وزن این عناصر صورت پذیرفته است. در گذشته استفاده از آجر بعنوان مصالح اصلی ساخت دیوار رایج بود که بعنوان مثال وزن یک متر مربع تیغه آجری ۱۰ سانتی متری بالغ بر ۲۵۰ کیلوگرم بر متر مربع بود ولی با استفاده از مصالح سبک نظیر انواع بلوک سبک با وزن مخصوص ۷۵۰ کیلو گرم بر متر مکعب این عدد به ۹۰ کیلو گرم کاهش پیدا کرده است.

قابلیت‌های بلوک سبک

 1. قابلیت چسبندگی بسیار بالا بلوک سیمانی با انواع دوغاب بتنی در دیوارهای محیط های مرطوب ساختمان (مانند سرویس های بهداشتی و آشپزخانه)
 2. کاهش هزینه های مربوط به نازک کاری و نمای ساختمان به دلیل سطوح صاف زیرکار با اجرای این بلوک سیمانی
 3. چسبندگی بسیار خوب، بین بلوک و ملات سیمانی به دلیل همجنس بودن بلوک و ملات که هر دو سیمانی هستند.قابلیت چسبندگی بسیار بالای بلوک با انواع ملات های مورد استفاده در نما کاری و ملاتهای پایه گچی
 4. نصب سریع و آسان و پیشرفت سریع در ساخت و ساز ساختمان
 5. دارا بودن مشخصات فنی جهت رعایت الزامات مبحث ۱۹ آئین نامه مقررات ملی ساختمان کشورکاهش هزینه های اندودکاری بیرونی (نما) یا نازک کاری داخلی به دلیل وجود سطح صاف این نوع دیوارقابلیت کاربرد در دیوارهای داخلی و خارجی
 6. قابلیت بالای سوراخ کاری، برش کاری، اره کاری و نصب آسان تجهیزات روکار بر روی بلوککاهش اتلاف انرژی در ساختمان
 7. کاهش انتقال صوت (عایق صوتی)

بلوک سبک

این بلوک سیمانی در حقیقت بتنی است که از یک نوع کف ماندگار ، آب و سیمان تشکیل شده که همانند بتن نیز عمل آوری میشود مانند بلوک سیمانی CLC که در حقیقت فوم بتن است که با اندکی ماسه بادی نیز تقویت میشود.

بلوک های استاندارد

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که مصالح استاندارد چه ویژگی ای دارند و چگونه یک محصول به جهت استاندارد بودن ارزیابی می گردد. در ایران ،سازمان ملٌی استاندارد متولٌی ارزیابی محصولات به جهت ارائه نشان استاندارد می باشد.

این سازمان در صنایع و مشاغل مختلف ،فراخور شرایط محیطی جغرافیای ایران ،قوانین و استانداردهایی را تحت عناوین هر محصول وضع کرده است .از جمله محصولاتی که برای آنها ،این قوانین تدوین شده است،بلوک های سبک ساختمانی است. مرکز تحقیقات مسکن و شهر سازی با همکاری سازمان نظام مهندسی ،در مبحث پنجم آئین نامه مقرارت ملٌی ساختمان ،به تمام محصولات و ویژگی های آنها اشاره کرده است.

فصل ۱۰ این مبحث (مبحث ۵ مقررات ملی ساختمان) به صحبت در رابطه با فراورده های سیمانی پرداخته است. مبحث ۵ تنها به چگالی ظاهری بین محصولات اشاره کرده و بحث در رابطه با ویژگی ها و مشخصات دیگر این محصول را به استاندارد شماره ۷۷۸۲ سازمان ملٌی استاندارد ،واگذار کرده است. اما برای مطالعه دقیق تر راجع به بلوک های سبک استاندارد ،بهتر است به استاندارد شماره ۷۷۸۲ سازمان ملٌی استاندارد رجوع کنیم.این استاندارد به تفضیل و تشریح راجع به بلوک های سبک ساختمانی ، (مصالح ساختمانی –بلوک های سیمانی سبک غیر باربر –ویژگی ها )توضیح داده است. هدف از تدوین این استاندارد ،تعیین ویژگی های بلوک سیمانی سبک (تو خالی یا تو پر ) می باشد که در ساخت اعضای غیر باربر ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. آزمون های که برای تعیین این ویژگی ها از بلوک های سبک ساختمانی گرفته می شود.

 1. آزمون شکل ظاهری
 2. آزمون ابعاد
 3. آزمون چگالی منفرد
 4. آزمون جذب آب
 5. آزمون میزان رطوبت
 6. آزمون مقاومت فشاری
 7. آزمون جمع شدگی خطی ناشی از خشک شدن
 8. آزمون رفتار در برابر آتش

تمامی بلوک های سبک ساختمانی ،باید سالم ،بدون شکستگی و بدون هر گونه نقص باشد و مهندسین ناظر ،باید از این رو تمام بلوک های سبک ساختمانی را قبل از استفاده بازرسی کنند.لازم به ذکر است اگر بلوک برای سطوح نما استفاده شود،هیچگونه ترک ،بیرون پریدگی ،و یا نقص از فاصله ۶ متری نباید مشاهده شود. تمام بلوک های خانه بلوک ،دارای نشان استاندارد و دارای بالاترین کیفیت هستند.مجموعه خانه بلوک دارای آزمایشگاه مقیم و تحت نظارت برترین دانش آموختگان دانشگاه های کشور تولید می شود.

بلوک سبک
بلوک سبک

از این بلوک بیشتر بدانید

از قابلیت ها و مزایای قابل مقایسه بتن سبک اتوکلاو شده (AAC) (بلوک سبک سیمانی) با سایر مصالح ساختمانی دیوارچینی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کمتر شدن ضخامت نازک کاری

بدلیل دقت ابعادی فوق العاده بالای بلوک های سبک اتوکلاوشده (AAC) (حداکثر ۱ تا ۳ میلیمتر در همه ابعاد)، دقت دیوارچینی خیلی بالا بوده و در نهایت ضخامت نازک کاری (اندود گچ و اندود سیمان) کمتری مورد نیاز بوده و هزینه تمام شده دیوار را کاهش می دهد. ضمناً وزن ساختمان و هزینه حمل نخاله ها را نیز کاهش می دهد.

 • دقت اجرای بالا

ضخامت کم ملات باعث دقت بالای دیوارچینی شده و برخلاف دیوارهایی که با ملات ماسه سیمان معمولی به ضخامت ملات بیش از یک و نیم سانتیمتر کار می شود و امکان داخل و بیرون زدگی بلوکها و ناصافی دیوار وجود دارد، در دیوار چینی با بلوک های سبک اتوکلاوشده (AAC) با ملات خشک مخصوص، دیوار تمام شده بسیار دقیق تر خواهد بود.

 • پرت مصالح بسیار کم

بلوک های سبک با اره نجاری برش داده می شود و لذا پرت مصالح به حداقل می رسد.

 • اجرای دیوارچینی با ملات خشک مخصوص

برای اجرای دیوار با بلوک های سبک اتوکلاوشده (AAC) بلوک سبک سیمانی از ملات آماده مخصوص این بلوک ها که چسب بلوک هم نامیده می شود، استفاده می گردد. ضخامت ملات مورد استفاده ۳ الی ۵ میلی متر بوده و برای هر متر مربع دیوار ۱۰ سانتیمتری تقریباً ۱٫۵ کیلوگرم ملات استفاده می گردد که فواید و صرفه جویی اقتصادی آن به شرح زیر خواهد بود:

سرعت و سهولت اجرای بالا: مدت زمان درست کردن ملات کمتر از پنج دقیقه طول می کشد، بنابراین گروه اجرایی بلافاصله پس از استقرار، کار را شروع می کند. ضمناً ابعاد بزرگتر نیز سرعت اجرا را افزایش می دهد.

حذف ماسه و سیمان از فرآیند بنایی: بنایی هر طبقه یکصد مترمربعی به طور متوسط به حدود ۱۵ تن ماسه و ۲ تن سیمان نیاز دارد که با استفاده از بلوک سبک اتوکلاوشده (AAC) بلوک سبک سیمانی بیش از ۹۰ درصد این مقدار حذف شده و تنها با ۴۵۰ کیلوگرم ملات خشک انجام می شود که در کنار کاهش وزن ساختمان، هزینه های کارگری را به شدت کاهش می دهد.

مصرف آب بسیار ناچیز: مقدار آب مورد نیاز برای درست کردن ملات خشک آماده برای بلوک سبک اتوکلاوشده (AAC) بلوک سبک سیمانی ، ۳۰ برابر کمتر از ملات ماسه و سیمان معمولی است. با وجود قیمت ارزان آب، مشکلات تأمین آب در طبقات و همچنین احتمال تعطیلی کار به دلیل قطعی آب، باعث تأخیر و بالا رفتن هزینه می¬شود. ضمناً گرم کردن آب برای بنایی در فصل سرد نیز مسئله مهمی است که در بنایی با بلوک سبک اتوکلاوشده (AAC) به دلیل حجم بسیار کم آب، بسیار ساده تر قابل انجام است.

کاهش هزینه حمل ملات در طبقات و پای کار: با توجه به اینکه با هر کیسه ۲۵ کیلویی ملات خشک آماده تقریبا می توان ۱۶ مترمربع دیوار ۱۰ سانتیمتری اجرا نمود، لذا هزینه حمل مصالح بسیار ناچیز خواهد بود.
اجرای بسیار تمیز با ضایعات و پرت مصالح بسیار پایین: عدم استفاده از ملات ماسه و سیمان محیط کاری خلوت تر و بسیار تمیزتری را به دست می دهد که از مزایای آن عدم نیاز به تمیزکاری و حمل نخاله است که خود هزینه را کاهش می دهد.

کاهش نفرات گروه بنایی: به دلیل استفاده از ملات خشک آماده با حجم ناچیز و همچنین ابعاد بزرگ و سبک بودن مصالح، تعداد نفرات گروه بنایی به دو نفر تقلیل می یابد، که در کنار کاهش هزینه کارگری، مشکلات مدیریت کارگران ساختمانی را نیز کاهش می دهد.

بلوک سبک بتنی هوادار اتوکلاو شده یابتن هوادار اتوکلاوی (Autoclaved Aerated Concrete – AAC) همان بلوک گازی سبک یا متخلخل می‌باشد. این نام برای بتن هوادار تولید شده در اروپا در نظر گرفته شده است.

در حال حاضر، با تغییرات کوچک در فرمولاسیون و فرایند مربوط به AAC، تغییرات چشمگیری در ساختار آن فراهم آمده و این تغییرات موجب تقویت ویژگی های فیزیکی و مکانیکی AAC شده است.

در سال های اخیر بیش از ۴۵۰ تولید کننده در ۴۱ کشور جهان AAC را تولید و به بازار عرضه می‌کنند. بلوک سبک AAC نمونه موفق از انبوه­ سازی و ساخت و سازهای صنعتی در کشورهای امارات، ترکیه و چین در دو دهه اخیر است و به عنوان مصالح سبز در کنفرانس­ های علمی محیط زیست در اروپا و آمریکا معرفی گردیده است.
بهره ­مندی از مزایای این بلوک ­های سبک با کاربری­ های متعدد منجر به گسترش مصرف این بلوک­ ها گردیده است.

بدیهى است تکیه بر این راهبرد محورى در رویکردى منسجم و نظام یافته و با توجه به مجموعه موارد فنى، اقتصادى و اجرایى باعث ارتقاء و افزایش کارآیى در امر ساختمان­ سازی خواهد گردید. مشخصات بلوک سبک

کاهش وزن سازه، صرفه­ جویی در زمان و هزینه، مقاومت در برابر آتش، افزایش مقاومت در برابر زلزله، عایق صوت، صرفه ­جویی انرژی، دوستدار محیط زیست، مقاومت دربرابر رطوبت، قابلیت های کارپذیری از جمله خواص مطلوب این سیستم می باشد.

مشخصات بلوک:

 1. پایین بودن وزن مخصوص آن حدود ۲۰% نسبت به مصالح معمولی
 2. کاهش انرژی در تولید این محصول که تقریباً ۱۰% نسبت به مصالح معمولی
 3. قابلیت تولید از پسماندها و ضایعات کارخانجات فرآوری و معدنی
 4. افزایش سرعت پیشرفت کار حدود ۵ الی ۶ برابر بیشتر
 5. کاهش هزینه زیرسازی سطوح به علت سطح صاف بلوک های AAC
 6. حمل و نقل آسان با توجه به امکان بسته بندی بصورت پالت
 7. تولید بر اساس نیاز مشتری و تعیین ابعاد دلخواه مشخصات بلوک سبک
 8. کاهش میزان مصرف فولاد را در ساختمان بیش از ۲۰ تا ۳۰ درصد
 9. مقاومت در برابر یخ­ زدگی
 10. کاهش بار استاتیکی و طراحی سبک تر ساختمان ها و برج های بلند مرتبه

بلوک سبک: تامین انرژی یک مشکل اساسی و هزینه بر برای همه ی کشورها صاحب انرژی و خریداران انرژی می باشد و بطور کلی مسئله اساس رو به اتمام بودن منابع تولید انرژی یعنی سوخت های فسیلی می باشد و طراحان و فعالان زیست محیطی همیشه به دنبال راه حل هایی با بازده بالا برای جلوگیری از هدر رفت انرژی اند.

صنعت ساختمانی یکی از صنایع پر مصرف در هدررفت انرژی می باشد و مهندسین با تغییر در سیستم ها و به کار بردن مصالح جدید به جای مصالح سنتی توانسته اند تا حد بسیار زیادی جلوی این اتلاف را بگیرند که این مورد علاوه بر کمک به کاهش مصرف انرژی از نظر مالی نیز کمک حال مصرف کنندگان در ساختمان ها می باشد.

می دانیم که هدر رفت انرژی بیشتر از سه جزء اصلی ساختمان صورت میگردد.

 1. دیوارها
 2. پنجره ها
 3. سقف

در این میان موارد نام برده شده دیوارها سهم قابل توجهی در هدر رفت انرژی دارند زیرا بیشترین مجاورت را با فضای بیرون از ساختمان را دارد به طور کلی مصالح  سنتی که از گذشته تا حال برای دیوار چینی استفاده می‌شود ضریب انتقال حرارت بالایی با داخل و خارج محیط دارند که برای جلوگیری از این اتلاف طراحان پیشنهاد عایق سازی دیوار را با مواد مخصوص همچون پشم شیشه، پشم سنگ یا عایق سازی با مواد پاششی پلی اورتان را می دهند که خود هزینه ای به صاحبین ساختمان اعمال می کند.

امروز با استفاده از بلوک سبک AAC یا همان هبلکس به دلیل ساختاری عایق در برابر انتقال حرارت و ضریب انتفال حرارت بسیار پایین و هزینه اجرایی به مراتب پایین تر از اجراء روش سنتی همراه با عایق کاری بسیار راحت تر و دارای مزیت های اجرایی دیگر نیز می باشد که به آن اشاره می کنیم.

مزایای بلوک سبک هبلکس (AAC)  :

 1. حذف کامل لایه گچ وخاک ،
 2. عایق  بودن بلوک در برابر (آتش مستقیم  و حرارت – صدا)
 3. یکپارچگی سازه ای در دیوار به دلیل چفت و بست محکم و مهار دیواره با بست های مربوطه .
 4. اتصال سریع و آسان وبالا رفتن سرعت اجرای مرحله تیغه چینی  به دلیل طراحی ویژه.
 5. سهولت در حمل و نقل
 6. دارای خاصیت چکش پذیری  ،میخ کوبی ،پیچ و رول پلاک در داخل بلوک ها.
 7. به دلیل وجود سطحی شیار خور می توان برای عبور تاسیسات سطح دیوار را با دستگاه شیار زن تراشید و تاسیسات  رادر دل کار قرار داد.
 8. قابل استفاده در انواع پروژه های ساختمانی  و همچنین مطابق با مبحث ۱۹مقرارت ملی ساختمان .
 9. کاهش هزینه استفاده از ملات های ساختمانی.
 10. جلو گیری از هدر رفت و پرت بلوک ها به دلیل خاصیت برش پذیری با اره .
 11. بالا رفت سرعت اجرای دیوار چینی به دلیل سادگی در اجرا و سرعت بالای اجرا به دلیل حجم مناسب بلوک ها.
 12. کاهش هزینه های جاری بابت گرمایش و سرمایش  محیط به دلیل عایق بودن سطح دیوار های پیرامونی ساختمان.
 13. هم سو با اهداف سازمان محیط زیست به دلیل مصرف بسیار انداک از خاک نسبت به دیگر مصالح سنتی
 14. توان تولید نسبت به نیاز مشتری و همچنین تولید در چندین سایز و حجم مختلف.
 15. عدم نفوذ جانوران موزی به دلیل  وجود آهک در ساخت این بلوک ها.