نظارت بر پروژه

به طور کلی نظارت پروژه های ساختمانی همانند پروژه های مسکونی ، تجاری ، اداری ، صنعتی ، شهری و تخصصی از بخش اولیه و طراحی تا خدمات مشاوره ای و احداث و نظارت بر اجرا صحیح با اصول مهندسی میباشد و در گام های متغیر دیگر برای تبدیل فضای مسکونی به تجاری و یا اداری و… بیمه های پروژه، تولید کننده های مصالح ساختمانی به صورت عمده ، بهینه سازی اسکلت ساختمان و … ارائه را می دهد .

مجموعه هوملکس با دارا بودن سابقه طولانی در نظارت بر پروژه های عمرانی از صفر تا صد و کادر فنی مجرب و متخصصین این حوزه خدمات با کیفیت بسیار بالایی را عرضه میکند .

به طور کلی اصول نظارت صحیح بر یک پروژه به شرح زیر میباشد :

  1.  بررسی تطابق عملیات اجرایی با نقشه های تایید شده شهرداری.
  2. بررسی تطابق عملیات اجرایی با اصول فنی.
  3.  بررسی تطابق عملیات اجرایی طبق مقررات ملی و استانداردها .
  4.  بررسی اینکه آیا عملیات اجرایی با رعایت نکات ایمنی و مقررات آن انجام میگردد.
  5.  ارائه کمک ها و راهنمایی های فنی به مجری در موقع بروز اشکال در اجرا .
  6.  یاری کردن مهندس طراح در انجام هرگونه تغییرات در طرح اولیه در نقشه های مجدد.
  7.  تاکید بر تهیه نقشه های عین اجرا توسط مجری  .
  8. تهیه گزارش یا گزارشات جهت ارائه به سازمان های ذیربط حسب مورد و نیاز.
  9.  کنترل اینکه عوامل اجرایی و مجری دارای صلاحیت لازم هستند.

درواقع تمام پروژه های ساختمانی به یک ناظر متخصص نیاز دارند چرا که این پروژه‌ ها تست شده و بسیار پیچیده هستند و روند اجرایی آنها  برخلاف پروژه های دیگر می باشند که قبل از شروع تولید انبوه به مرحله آزمایش رفته و تست می شوند . همچنین برای اینکه روند پیشرفت پروژه به خوبی کار کند ، از ابتدا به ناظر نیاز دارد تا اشکالات و ایرادات را در همان مراحل اولیه و طراحی بخش اولیه رفع کند . چرا که ناظر پروژه کاملاً با مراحل اجرایی تعامل دارد و ورودی مورد نیاز برای تحقیق و آزمایش و نتیجه نهایی مورد اطمینان را فراهم می کند. از طرف دیگر ناظر می تواند دید واضح تری از تمام جنبه های اجرای پروژه ارائه دهند. آنها همچنین می توانند مشکلات را قبل از وقوع شناسایی و برطرف کنند.

در اصل یکی از مهمترین وظایف یک ناظر این است که باید گزارش پایان هر یک از مراحل اصلی کار خود را در روند پیشرفت پروژه به مرجع صدور پروانه ساختمان یا همان شهرداری ارائه کند . این مراحل اصلی کار در روند اجرایی پروژه عبارتند از:  پی‌سازی – اجرای اسکلت – سفت‌کاری – نازک‌کاری – پایان کار

در آخر باید اشاره کرد تمام مسئولیت های حرفه ای نظارت ساختمان از لحاظ اجرای سازه ، معماری سازه ، تاسیسات مکانیکی و زیربنایی ، تاسیسات برقی و نقشه برداری بر عهده یک نفر مهندس عمران یا مهندس معمار می باشد . فقط در شرایط کنونی پس از درخواست مالک جهت دریافت کنتور برق و طی شدن مراحل اداری از طریق سیستم ارجاع برق اماکن، یک نفر مهندس برق جهت کنترل اقدامات انجام شده انتخاب می شود که متاسفانه در بسیاری از موارد به علت اینکه ساختمان در مراحل پایانی می باشد بسیاری از موارد نادیده انگاشته می شود.

مجموعه هوملکس با دارا بودن سابقه طولانی در نظارت بر پروژه های عمرانی از صفر تا صد و کادر فنی مجرب و متخصصین این حوزه خدمات با کیفیت بسیار بالایی را عرضه میکند .