به طور کلی در پروژه احداث یک سازه ( مسکونی و… ) باید از همان ابتدا از جنبه های مختلف بررسی و بر اساس اصول مهندسی اهداف پیش برود . در سازه های مسکونی یکی از مهم ترین اصول اولیه در طراحی های نقشه های ساختمانی آن ، این سات که این خانه باید به‌ گونه‌ ای طراحی شود که اعضای ساکن آن بتوانند به‌ راحتی در آن زندگی کرده و آسایش داشته باشند . موضوع وجه در ارتباط با جهت‌ گیری ساختمان میباشد . در اصل نحوه چیدمان ورودی های اصلی مانند درها و همچنین پنجره ها در دیوارهای ضلع بیرونی خانه باید به‌ گونه‌ای باشد که نور فراوان و نسیم ملایم بتواند وارد ساختمان شود و همچنین تمام اتاق‌ ها باید با قرار دادن مناسب درها و پنجره‌ها به‌خوبی تهویه و روشن شوند. در اصل وجوه یک ساختمان باعث ایجاد راحتی و همچنین بهداشت و مناظر دلپذیر برای ساکنین داخل خانه می‌شود.

مجموعه هوملکس با تجربه کافی و کادر فنی مجرب خود سابقه طولانی در اجرای پروژه های عمرانی از صفر تا صد ( بخش طراحی تا نظارت و اجرا ) را دارا میباشد

در کنار موضوع وجوه ، یکی دیگر از اصول اصلی طراحی یک سازه ( مخصوصا سازه مسکونی ) موضوع حریم خصوصی میباشد که به از دو منظر قابل بررسی میباشد :

  • حریم خارجی
  • حریم داخلی

حریم خصوصی خارجی

این مورد نیز به دو صورت زیر می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد :

  • اگر خانه در قسمت پشتی نقشه با فاصله کافی از خیابان‌ ها ساخته‌ شده باشد، می‌توان حریم شخصی را به‌ راحتی حفظ کرد ، خانه نباید در حاشیه جاده‌ها ساخته شود.
  • اگر سازه مسکونی در منطقه پر ترددی واقع شده است لازم است تا تمهیدات بیشتری جهت حفظ حریم شخصی رعایت شود .

برای مثال :

  • گذاشتن پرده و  تاسیسات پوششی  روی ورودی های اصلی مانند درها و پنجره‌ها
  • پرده‌ها باید روی درب اصلی خانه تثبیت شوند تا کسی نتواند از قسمت بیرونی خانه به داخل دید کامل داشته باشد.

حریم خصوصی داخلی

حریم خصوصی داخلی را میتوان توسط موارد زیر پوشش داد :

۱٫ پرده‌ها می‌توانند در درهای همه اتاق‌ها استفاده شوند و به‌راحتی می‌توانند یک اتاق را از دیگری جدا کنند. اتاق‌های خواب، حمام، توالت، آشپزخانه باید به‌درستی جدا شوند. در صورت دسترسی مستقل به همه اتاق‌ها این امکان وجود دارد.

. درب باید در طرف بلند دیوار اتاق قرار داشته باشد.

. حریم خصوصی را می‌توان با درهای تک لولا حفظ کرد.

توجه عملی در ساخت و ساز نقش مهمی ایفا می‌کند . در واقع اصول طراحی که اولین بخش احداث یک پروژه عمرانی میباشد ، جزو مهم ترین رکن های یک نتیجه گیری عالی است . درواقع اگر از ابتدا بتوان جای گیری درستی در بخش طراحی را پیش برد ، میتوان انتظار یک نتیجه مطلوب را در ادامه فرآیند داشت . مجموعه هوملکس با تجربه کافی و کادر فنی مجرب خود سابقه طولانی در اجرای پروژه های عمرانی از صفر تا صد ( بخش طراحی تا نظارت و اجرا ) را دارا میباشد