بلوک AAC چیست؟

بلوک aac در واقع از عبارت Autoclaved Aerated Concrete می‌آید و به نوعی از بتن سبک گفته میشود که در زمان تولید در دستگاهی به نام اتوکلاو قرار میگیرد. این نوع بلوک را با نام هایی همچون بلوک هبلکس، سیپورکس یا بلوک اتوکلاو شده و یا بلوک سبک که این اسامی نیز مرتبط با اتوکلاو شدن بلوک میباشد، در بازار و صنعت ساخت و ساز میشناسند.

بلوک ها یا پانل های پخت شده از بتن هوادهی اتوکلاو شده با ملات بستر نازک یا به عبارتی چسب هبلکس بهم متصل می شوند. از بلوک aac میتوان برای دیوارها، کفها و سقف ها استفاده کرد. بلوک aac در عین داشتن وزنی بسیار ناچیز در اصل نوعی عایق صوتی و حرارتی عالی و کارآمد نیز محسوب میشود. همچنین قابل ذکر است که مانند تمام مواد و فرآورده‌های سیمانی، کاملا مستحکم بوده و در برابر آتش از خود مقاومت نشان میدهد. برای اینکه دوام و کارایی آن را افزایش دهیم میبایست در مرحله نهایی، نوعی پوشش مانند یک گچ اصلاح شده با پلیمر، سنگ طبیعی یا ساخته شده، و یا سایدینگ به بلوک aac اضافه کنیم

بلوک aac در واقع از عبارت Autoclaved Aerated Concrete می‌آید و به نوعی از بتن سبک گفته میشود که در زمان تولید در دستگاهی به نام اتوکلاو قرار میگیرد.
بلوک aac در واقع از عبارت Autoclaved Aerated Concrete می‌آید و به نوعی از بتن سبک گفته میشود که در زمان تولید در دستگاهی به نام اتوکلاو قرار میگیرد.

مزایای بلوک AAC چیست؟

 • وزن سبک و خاصیت سلولی بلوک aac باعث می شود تا هنگام اجرای دیوارچینی و در فرآیند برش بلوک، اصلاح و شکل دهی راحتی داشته باشد.
 • جنس این بلوک به گونه‌ای است که به راحتی میتوان هرگونه میخ یا پیچی را با کمترین آسیب و البته با استحکامی بسیار بالا در آن قرار داد، که بتوان حتی سنگین‌ترین لوازم را بر روی آنها نصب کرد.
 • پس از استفاده از بلوک aac در دیوارها، سقف و یا کف ساختمان میتوانید به راحتی کانال و مجرای مخصوص کابل‌های برق و یا لوله کشی آب را به راحتی ایجاد کنید.
 • پایداری و دوام بلوک aac به خاطر ابعاد درست و مواد مبتنی بر سیمان، به راحتی در برابر آب، پوسیدگی، فاسد شدن، کپک زدن و حشرات موذی مقاومت میکند.
 • تمامی بلوک‌ها یا پانل‌ها در قالب‌های کاملا یک شکل و یک اندازه ایجاد شده‌اند که همسان بودن آنها نیز در نتیجه نهایی رضایتمندی بیشتری ایجاد میکند.
 • مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش دارد، و بلوک aac با ضخامت ۸ اینچ (برابر با سانتیمتر) میتواند حداقل تا ۴ ساعت دربرابر آتش از خود مقاومت نشان داده و به دلیل غیرقابل احتراق بودن هیچگونه گاز سمی را در محیط پخش نمیکند.
 • وقتی گفته میشود بلوک aac وزنی بسیار ناچیز و سبک دارد، به این معناست که اندازه و پهنای آن هم‌اندازه با سایر بلوک‌ها و آجرهای قدیمی است. اما جرم حرارتی بسیار بالایی دارد. همانطور که گفته شد قایل احتراق نیست و وزن سبک بلوک نیز نوعی عایق صوتی است که باعث ایجاد حریمی امن و خصوصی در خانه میشود. جالب تر اینجاست که علاوه بر عدم ورود و خروج صدا از داخل به خارج و بالعکس میشود، استفاده از بلوک aac در دیوارهای داخلی مانند اتاق باعث میشود حریمی امن نیز در اتاق‌های خانه ایجاد شود.

 

 • استقامت، پایداری و صرفه جویی در مصرف انرژی

بلوک aac به لحاظ پایداری در طولانی مدت میتواند عملکرد بسیار خوبی از خود نشان دهد. به لحاظ ساخت و تولید بلوک باید گفت که شامل مواد قابل بازیافتی مانند خاکستر بادی و میلگرد است که به دریافت استانداردهای لازم در این صنعت کمک میکند. علاوه بر این دو، مقدار زیادی هوا را در خود جای داده است که هرکدام حاوی مواد خام به مراتب کمتری نسبت به سایر مصالح ساختمانی است.

همچنین به لحاظ عملکرد باید گفت که بخاطر نوع عایق بندی بلوک aac میتوانی ساختمانی کاملا عایق و بسته را ایجاد کرد. بدین صورت که پس از ساخت هیچگونه هوایی به داخل یا خارج از دیوارها نفوذ نخواهد کرد. طبق آزمایشات انجام شده و مقایسه ساختمان‌های ساخته شده با بلوک aac و ساختمان‌هایی با مصالح سنتی، کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که این بلوک خارق العاده میتواند حداقل تا میزان ۲۰ درصد در انرژی مصرفی صرفه جویی کند. البته شایان ذکر است که در مناطق مختلف به دلیل ناپایداری شرایط جوی این میزان ۲۰ درصد میتواند کمتر یا حتی بیشتر باشد.

نصب و اتصالات

به دلیل شباهت نصب و دیوارچینی این محصول به دیوارچینی‌های سنتی، میتوان بلوک های aac را با استفاده از اتصالات مناسب به یکدیگر متصل و نصب کرد. اگر قرار باشد به جای بلوک‌های aac از پانل‌های بزرگ برای دیوارچینی استفاده کنید، قطعا نیاز به نیروی کار بیشتر و البته جرثقیل مناسب برای جابجایی و نصب پانل‌های نیاز خواهید داشت. در بعضی موارد حتی نیاز به انجام کارهای نجاری با استفاده از ابزار مناسب خواهید داشت.

در صورت نیاز میتوانید به بخش ابزار هبلکس در سایت سری بزنید تا وسایل مورد نیاز خود را انتخاب کرده و سفارش دهید. یکی از ابزارهای مناسب و ضروری برای نصب چسب و ملات مناسب است که باید از همان کارخانه‌ای که بلوک را تهیه کرده‌اید تهیه شود تا نتیجه‌ی بهتر و مناسب‌تری به پروژه دیوارچینی شما بدهد. به همین خاطر پیشنهاد میکنم از صفحه چسب هبلکس نیز دیدن کنید.

  • دیوارچینی با بلوک AAC

نکته شماره ۱: برای دیوارچینی همیشه رج اول گذاشته میشود تا بلوک‌ها را با یکدیگر تراز کنند. دقت داشته باشید که باید از چسب یا ملاتی مناسب برای اینکار استفاده کنید. درصورت تمایل میتوانید با کارشناسان شرکت هوملکس تماس گرفته و در خصوص استفاده از چسب هبلکس اطلاعاتی کارآمد و به روز دریافت کنید.

نکته شماره ۲: برای تراز کردن و مرتب چیدن تمامی بلوک‌ها میبایست از یک چکش پلاستیکی مناسب استفاده کنید.

نکته شماره ۳: ممکن است به بلوکی با اندازه‌ای کوچکتر نیاز پیدا کنید. برای برش بلوک نیز مانند یک نجار کارکشته باید از اره برش استفاده کنید و اندازه دلخواه خود را برش دهید.

نکته شماره ۴: ممکن است در برخی از قسمت ها بخواهید برای لوله‌کشی یا ایجاد برخی اتصالات شکافی در دیوار و بلوک‌ها ایجاد کنید، برای پوشاندن شکاف نیز میتوانید از ملات مناسب و ماله برای پوشیدن آن استفاده کنید.

نکته شماره ۵: انواع بست هبلکس برای اتصالات محکم نیز از دیگر ابزار مهم هنگام دیوارچینی به حساب می‌آید که نباید از یاد برده شود.

  • دیوار چینی با پانل AAC

نکته شماره ۱: دقت داشته باشید که برای جابجایی پانل‌های بزرگ و سنگین بلوک aac نیاز به جرثقیلی مناسب دارید.

نکته شماره ۲: قبل از قرار دادن پانل ها یکی پس از دیگری کنار همدیگر باید میلگردهایی به صورت عمودی از کف به سمت بالا نصب شده باشند تا پانل‌ها بر روی آنها استوار شوند.

نکته شماره ۳: درضمن میبایست از لایه‌ی بسیار نازکی از ملات یا چسب برای اتصال بین پانل‌ها نیز استفاده کرد.

نکته شماره ۴: لطفا قبل از هرگونه جابجایی و قراردادن پانل ها اگر نیاز به برش و بازکردن مسیری دارید حتما انجام دهید.

  • اجرای تاسیسات ساختمان و سیم کشی با بلوک

تاسیسات لوله کشی و سیم کشی در ساختمان های ساخته شده با بلوک aac معمولا در قسمت شاسی کار گذاشته میشوند و لزوم انجام دقیق این کار، بخصوص در زمان شاسی کشی ساختمان، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با این کار میتوانم از حفظ یکپارچگی ساختار بلوک بتنی اتوکلاو شده اطمینان حاصل کرد.

 • ضخامت سازه را کاهش نداده و فولاد تقویت کننده عناصر بلوک aac را برش ندهید، مگر اینکه توسط مهندس پروژه مجاز به انجام این کار شده باشید.
 • در هنگام چینش بلوک ها به صورت عمودی، مسیریابی افقی باید فقط در نقاطی مجاز باشد که تحت فشار زیاد و یا دارای استحکام خم شدگی کمتری هستند.
 • در هنگام چینش بلوک aac به صورت افقی، مسیریابی عمودی باید بطور قابل توجهی کاهش یابد.
 • در صورت امکان، ممکن است پر کردن فضای از قبل تعبیه شده شاسی ساختمان با مقادیر زیاد لوله کشی بهتر باشد.

به این نکته کلیدی دقت کنید:

از نظر زیست محیطی بلوک‌ aac یک محصول ترکیبی است و استفاده از این متریال برای افرادی که دارای حساسیت های شیمیایی هستند، مفیدتر است. جدا از مزایای ذکر شده در بالا، این محصول بتنی قابلیت مونتاژ کاری بسیار خوبی را نیز برای کاربرد های مختلف فراهم می کند. امروزه با بالا رفتن میزان علاقه مشتریان، بخصوص به مقاوم سازی ساختمان، چشم انداز استفاده از بلوک‌ اتوکلاو شده، رو به بیشتر شدن است و سرانجام روزی خواهد رسید که به عنوان یکی از بهترین مصالح ساختمانی پذیرفته خواهد شد.

تولید بلوک AAC و ویژگیهای فیزیکی آن

در خصوص فرآیند تولید بلوک باید گفت که ابتدا چند ماده اولیه مانند سیمان، آهک، آب، شن و ماسه ریز و گاهی اوقات خاکستر بادی با یکدیگر مخلوط میشوند. یک عامل انبساطی مانند پودر آلومینیوم به این مخلوط اضافه شده و سپس مخلوط مایع برای شکل‌گیری داخل محفظه‌ای بزرگ ریخته میشود.

معایب بلوک aac چیست؟

با وجود تمامی این مزیت‌ها، معایبی نیز برای این بلوک وجود دارد. بطور مثال شاید نتوان بلوک aac را در تمامی نقاط کشور یافت، به همین خاطر میبایست از برخی شهرهای خاص آن را تهیه کنید و نیاز به جابجایی در مسافت بالایی دارید. البته به خاطر وزن سبک آن نیازی به نگرانی برای سفارش و جابجایی نیست، به این خاطر که در صورت تمایل حجم بسیار بالایی را در هر سفارش میتوانید درخواست کنید.

درست است که بلوک aac مقاومت خوبی دارد، اما یکی دیگر از معایب این بلوک مقاومت کمتر آن نسبت به سایر بلوک‌های بتنی است. البته درصورتی که آن را در جایی استفاده کنید که باربری زیادی دارد، میبایست از ابزارآلات و لوازمی برای استحکام و تقویت بیشتر نیز استفاده کنید. یکی دیگر از معایب این بلوک این است که به علت ماهیت گازی بودن آن که از گاز هیدروژن در هنگام ساخت استفاده میشود، میبایست حتما از لایه‌ای پوشاننده بر روی آن استفاده کرد تا بتوان در محیطی امن زندگی کرد.

 1. بلوک های aac از مواد اصطلاحا غیر باربر هستند. از این رو میتوان از آنها فقط برای دیوارهای داخلی ساختمان که بار کمتری بر روی آنها وجود دارد، استفاده کرد.
 2. در بسیاری از مواقع، پس از نصب دچار ترک خوردگی میشود که این امر در ساختمان ها کاملا طبیعی است، و با کاهش میزان ملات میتوان این مشکل را برطرف کرد.
 3. بلوک های aac ماهیتی شکننده دارند. بنابراین، هنگام حمل و نقل نسبت به آجرهای سفالی به مراقبت بیشتری احتیاج دارند.
 4. شاید در نگاه اول قیمت هر عدد بلوک به مراتب بیشتر از آجر باشد. اما دقت داشته باشید که در هنگام ساخت باید فاکتورهایی مانند میزان ملات، انرژی و نیروی کار را نیز بررسی کرد. با یک نگاه اجمالی میتوان فهمید که استفاده از بلوک های aac هزینه کلی شما را بسیار کاهش میدهد. بنابراین به قیمت بلوک به عنوان یک عیب نگاه نکنید.
 5. این بلوک های اتوکلاو شده که ماهیت شکننده ای دارند آن را نیازمند به پیچ های نازک و بلند برای دیوارپوش ها و کابینت ها و همچنین سوراخ کاری یا چکش کاری میکنند.
 6. برای پریز های برق هم باید از پریزهای دیواری با قطر بزرگ استفاده شود که هزینه بالاتری نسبت به پریزهای استاندارد دارد.
 7. در قوانین جدید ساختمانی در کشورهای اروپای شمالی، می بایست در صورت استفاده از بلوک، دیوارها بسیار ضخیم‌تر ساخته شوند. از این رو چندین سازنده از روش های سنتی ساختمان برای نصب یک لایه عایق اضافی استفاده می کنند.
 8. از معایب دیگر بلوک aac این است که نمی توانیم از مغار و چکش برای بلوک aac استفاده کرد زیرا ممکن است بشکند. اگرچه می توانیم بلوک ها را توسط اره نجاری به راحتی برش دهیم، اما این کار وقت گیری است و برای درست انجام دادن آن باید حوصله به خرج داد.

تفاوت کیفیت ساختمان سازی با آجر قرمز و بلوک aac چیست؟

تفاوت در مواد مواد تشکیل دهنده:

تفاوت در مواد تشکیل دهنده: بلوک AAC از خاکستر، گچ، سیمان، آهک و آب تشکیل شده است و ۸ برابر آجر معمولی بزرگتر و از آجر سفال قرمز سبک تر است. بلوک های aac برای ساخت به انرژی زیادی احتیاج ندارند و از مواد اولیه کمی استفاده میکنند؛ در عین حال سبک و مقاوم، محبوب و دوستدار محیط زیست هستند.

آجرهای قرمز/آجرهای سفالی:

آجرهای قرمز معمولی از مخلوطی از رس (آلومینا)، شن، آهک، اکسید آهن و منیزیم ساخته می شوند. از خاک طبیعی برای تولید آجر استفاده می شود. از این رو، در نهایت بسته به کیفیت خاک محلی، یعنی خاک بالای پوسته زمین، متفاوت خواهد بود.

 • بلوک AAC سازگار با محیط زیست است درحالی که آجر قرمز معمولی اینگونه نیست.
 • در بلوک AAC بار مرده روی سازه کم است که باعث کاهش مصرف سیمان، فولاد و آب می شود؛ در حالی که با استفاده از آجر سفالی قرمز، بار سنگینی بر روی سازه وجود دارد.
 • بلوک های AAC به دلیل استفاده کمتر از سیمان، فولاد و بتن، گرمای کمتری را در جو منتشر می کنند درحالی که آجرهای سفالی قرمز، گرمای زیادی را به جو منتقل می کنند.
 • ضایعات مواد بلوک های AAC کمتر است درحالی که آجرهای سفالی قرمز معمولی ضایعات زیادی دارند.
 • بلوک AAC از ویژگی های عایق حرارتی و صوتی زیادی برخوردار است در حالی که آجرهای سفالی قرمز عایق حرارتی کم و صوتی کمی دارند.
 • بلوک اتوکلاو شده یک محصول سبک، تحمل بار، عایق بالا و با دوام است.

آجر سفالی / آجر قرمز:

آجر قرمز یک بلوک کوچک است که از مواد سرامیکی سفالی استفاده می شود که در ساختمان سازی استفاده می شود. آجرقرمز در مقایسه با بلوک AAC در اندازه و بافت کمتر یک نواخت است.

کاربرد بلوک AAC و آجرهای سفالی

از بلوک AAC می توان برای ساخت دیوارهای داخلی و خارجی استفاده کرد. بلوک اتوکلاو شده را میتوان در موارد زیر استفاده کرد:

 • دیوارهای داخلی تحمل بار و غیر باربر
 • دیوارهای پارتیشن و پانل
 • برگ داخلی دیوارهای حفره یا به عنوان پشتوانه برای سنگ تراشی آجر
 • برای دیوارهای خارجی باربر

آجر سفالی / آجر قرمز:

آجرهای قرمز محکم، سخت و بادوام هستند. بنابراین، آنها به عنوان یک ماده ساختمانی در ایجاد ساختارهای مختلف مانند استفاده می شود. ساختمان ها، پل ها، تاسیسات و بنیاد ها، قوس و قرنیز، پیاده روها، به عنوان یک سطح زیبایی و پایان. از آجرها در رنگها، اندازه ها و جهت های مختلف آن استفاده میشود تا طرح های مختلف سطح به دست آید. از آجر میتوان به عنوان یک ماده برای زیباسازی مکان استفاده کرد.

 • به عنوان نمای روبروی ساختمانی
 • اهداف خاص معماری
 • مجسمه یا سازه های در معرض دید

در ابتدای مقاله بطور کلی به مزیت های بلوک AAC پرداختیم، حالا میخواهیم کمی درباره مزایا و معایب آجرهای سفالی صحبت کنیم.

مزایا و معایب آجرهای سفالی/آجر قرمز

 • کار با آجر بسیار آسان است.
 • مواد اولیه به راحتی و بسیار فراوان در دسترس است.
 • آجرهای سفالی هزینه نسبتا پایینی دارد و اقتصادی است.
 • آجرهای قرمز به تعمیر و نگهداری کمی نیاز دارند و بسیار سخت و بادوام هستند.
 • مقاومت فشاری آجر برای نیازهای معمولی ساخت و ساز به اندازه کافی خوب است.
 • با آجر میتوان جهت ها و اندازه های مختلف وبافت های مختلفی را ایجاد کرد.
 • تخریب سازه های آجری بسیار آسان و زمان کمتری مصرف میکند.
 • قابل استفاده مجدد و قابل بازیافت است.

معایب آجرسفالی چیست؟

 • وقت گیر و زمان بر در ساخت و ساز
 • آجرهای قرمز را نمیتوان در مناطق لرزه خیز برای سازه های تحمل بار استفاده کرد.
 • آجر قرمز به راحتی آب را جذب می کند بنابراین ممکن است گل آذین به دلیل وجود نمک در آب ایجاد شود.
 • استفاده مداوم از آجرهای قرمز در ساخت و ساز منجر به از دست دادن گسترده خاک حاصلخیز و زمین های کشاورزی بالقوه می شود.
 • وزن آجرهای قرمز سنگین است. از آنجا که سازه باید مقاومت بیشتری داشته باشد، فولاد بیشتری مورد نیاز است و از این رو هزینه ساخت آن بیشتر است.
 • خسارت بزرگ به محیط زیست و از بین رفتن زمین حاصلخیز به دلیل استفاده از خاکبرداری خاک رس برای ساخت آجر.

مقایسه کلی

از لحاظ ظاهری، بلوک AAC از لحاظ ظاهری در مقایسه با آجرهای سفالی، اندازه بزرگتر دارد و صاف است و رنگ خاکستری دارد؛ اما آجرسفالی قرمز رنگ است و اندازه کوچکتری دارد و از بلوک اتوکلاو شده کوچکتر است. و از لحاظ اندازه، درحال حاضر سایز های موجود از بلوک AAC در بازار بصورت زیر است. ۴۰۰-۶۰۰×۱۰۰-۲۰۰×۱۰۰-۳۰۰mm با این حال، بسته به سازنده ممکن است کمی متفاوت باشد.

آجر سفالی: در حال حاضر سایز های موجود از آجرهای قرمز سفالی در بازار ایران بدین صورت میباشد؛
اندازه مدولار استاندارد آجرهای قرمز:

 • ۲۱۰x100x50 میلی متر
 • ۲۲۰x105x53 میلی متر
 • ۱۹۵x90x50 میلی متر

تنوع مجاز در ابعاد بلوک aac

بلوک AAC: با توجه به IS:2185 مشخصات واحد بتنی مصالح ساختمانی – قسمت سوم – بلوک اتوکلاو شده، حداکثر تغییرات مجاز در طول واحدهای بلوک AAC mm 5 میلی متر و حداکثر تغییر در ارتفاع و عرض واحد ۳ ± میلی متر است.

نکته: اندازه بلوک های AAC دقیق است زیرا توسط فناوری قطع سیم تولید می شود و یک محصول کارخانه ای است.

آجر سفالی:

 • طول: ۸۰±۳۸۰۰ میلیمتر
 • عرض: ۴۰±۱۸۰۰ میلیمتر
 • ارتفاع:
  ۱- ۴۰±۱۸۰۰ میلیمتر (برای آجرهای ۹۰ میلی متری)
  ۲- ۴۰±۸۰۰ میلیمتر (برای آجرهای ۴۰ میلی متری)

برای اندازه غیر مدولار :

طول: ۸۰±۴۶۰۰ میلیمتر
عرض: ۴۰±۲۲۰۰ میلیمتر
ارتفاع:
۱- ۴۰±۱۴۰۰ میلیمتر (برای آجرهای ۷۰ میلی متری)
۲- ۴۰±۶۰۰ میلیمتر (برای آجرهای ۳۰ میلی متری)

اندازه آجر های قرمز در هر منطقه ای ممکن است متفاوت باشد.

تراکم خشکی بلوک AAC: تراکم خشکی بلوک AAC از ۴۵۱ کیلوگرم در متر مکعب تا ۱۰۰۰ کیلوگرم در متر مکعب متغیر است.

تراکم خشک آجرهای سفالی قرمز از ۱۶۰۰ کیلوگرم در متر مکعب تا ۱۹۲۰ کیلوگرم در متر مکعب متغیر است.

وزن: به طور کلی، وزن بلوک های AAC از ۳ تا ۴ کیلوگرم متغیر است، اما وزن آجرهای قرمز/آجرهای سفالی از ۲٫۵ تا ۷٫۵ کیلوگرم متفاوت است.

مقاومت فشاری (استحکام و مقاومت در برابر فشار):

N/mm2 : (نیوتون بر میلی متر مربع) واحد فشار

مقاومت فشاری بلوک های AAC بین ۳ تا ۴٫۵ N/mm2 متغیر است.

مقاومت فشاری آجرهای سفالی بین ۲٫۵ تا ۳٫۵ N/mm2 متغیر است.

انجذاب آب: فرآیند جذب آب بلوک AAC نباید بیش از ۱۰٪ وزن آن باشد.

میزان جذب آب آجر سفالی نباید بیش از ۲۰٪ وزن آن باشد.

اگر آجر یا بلوک آب بیشتری از حد تعیین شده در بالا جذب کند، باعث ایجاد اثرات سوئی بر مقاومت آجر یا بلوک و همچنین دوام سازه می شود.

مقاومت در برابر آتش: طبق “انجمن سیمان پرتلند”، میزان مقاومت فشار بلوک AAC در برابر آتش بسیار عالی است، بلوک AAC با ضخامت ۸ (۲۰ سانتی متر بطور تقریبی) اینچ، امتیاز۴ ساعته را کسب می کند (عملکرد واقعی بیش از آن است و تا هشت ساعت در برابر آتش مقاومت می کند). همچنین، بلوک AAC غیرقابل احتراق است و نمی سوزد و یا بخار سمی ایجاد نمی کند.

آجر سفالی در برابر آتش: بسته به نوع ساخت و ضخامت دیوار، یک دیوار آجری می تواند درجه مقاومت در برابر آتش ۱ ساعت تا ۴ ساعت را بدست آورد. مثلا دیواری به ضخامت ۸ اینچ می تواند تا ۲ ساعت در برابر آتش مقاومت کند.

رسانایی گرمایی: میزان رسانندگی گرمای بلوک اتوکلاو شده از ۰٫۲۱- ۰٫۴۲ W/mk متفاوت است.( واحد گرمایی: “W/mk” وات بر مگا کلوین)

 

ویدیو توضیح کامل ویژگی ها و تفاوت های بلوک هبلکس و بلوک سیمانی

( تهیه شده در مجموعه هوملکس )