بلوک aac در واقع از عبارت Autoclaved Aerated Concrete می‌آید و به نوعی از بتن سبک گفته میشود که در زمان تولید در دستگاهی به نام اتوکلاو قرار میگیرد. این نوع بلوک را با نام هایی همچون بلوک هبلکس، سیپورکس یا بلوک اتوکلاو شده و یا بلوک سبک که این اسامی نیز مرتبط با اتوکلاو شدن بلوک میباشد، در بازار و صنعت ساخت و ساز میشناسند.

بلوک ها یا پانل های پخت شده از بتن هوادهی اتوکلاو شده با ملات بستر نازک یا به عبارتی چسب هبلکس بهم متصل می شوند. از بلوک aac میتوان برای دیوارها، کفها و سقف ها استفاده کرد. بلوک aac در عین داشتن وزنی بسیار ناچیز در اصل نوعی عایق صوتی و حرارتی عالی و کارآمد نیز محسوب میشود. همچنین قابل ذکر است که مانند تمام مواد و فرآورده‌های سیمانی، کاملا مستحکم بوده و در برابر آتش از خود مقاومت نشان میدهد. برای اینکه دوام و کارایی آن را افزایش دهیم میبایست در مرحله نهایی، نوعی پوشش مانند یک گچ اصلاح شده با پلیمر، سنگ طبیعی یا ساخته شده، و یا سایدینگ به بلوک aac اضافه کنیم

بلوک aac در واقع از عبارت Autoclaved Aerated Concrete می‌آید و به نوعی از بتن سبک گفته میشود که در زمان تولید در دستگاهی به نام اتوکلاو قرار میگیرد.
بلوک aac در واقع از عبارت Autoclaved Aerated Concrete می‌آید و به نوعی از بتن سبک گفته میشود که در زمان تولید در دستگاهی به نام اتوکلاو قرار میگیرد.

مزایای بلوک AAC چیست؟

 • وزن سبک و خاصیت سلولی بلوک aac باعث می شود تا هنگام اجرای دیوارچینی و در فرآیند برش بلوک، اصلاح و شکل دهی راحتی داشته باشد.
 • جنس این بلوک به گونه‌ای است که به راحتی میتوان هرگونه میخ یا پیچی را با کمترین آسیب و البته با استحکامی بسیار بالا در آن قرار داد، که بتوان حتی سنگین‌ترین لوازم را بر روی آنها نصب کرد.
 • پس از استفاده از بلوک aac در دیوارها، سقف و یا کف ساختمان میتوانید به راحتی کانال و مجرای مخصوص کابل‌های برق و یا لوله کشی آب را به راحتی ایجاد کنید.
 • پایداری و دوام بلوک aac به خاطر ابعاد درست و مواد مبتنی بر سیمان، به راحتی در برابر آب، پوسیدگی، فاسد شدن، کپک زدن و حشرات موذی مقاومت میکند.
 • تمامی بلوک‌ها یا پانل‌ها در قالب‌های کاملا یک شکل و یک اندازه ایجاد شده‌اند که همسان بودن آنها نیز در نتیجه نهایی رضایتمندی بیشتری ایجاد میکند.
 • مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش دارد، و بلوک aac با ضخامت ۸ اینچ (برابر با سانتیمتر) میتواند حداقل تا ۴ ساعت دربرابر آتش از خود مقاومت نشان داده و به دلیل غیرقابل احتراق بودن هیچگونه گاز سمی را در محیط پخش نمیکند.
 • وقتی گفته میشود بلوک aac وزنی بسیار ناچیز و سبک دارد، به این معناست که اندازه و پهنای آن هم‌اندازه با سایر بلوک‌ها و آجرهای قدیمی است. اما جرم حرارتی بسیار بالایی دارد. همانطور که گفته شد قایل احتراق نیست و وزن سبک بلوک نیز نوعی عایق صوتی است که باعث ایجاد حریمی امن و خصوصی در خانه میشود. جالب تر اینجاست که علاوه بر عدم ورود و خروج صدا از داخل به خارج و بالعکس میشود، استفاده از بلوک aac در دیوارهای داخلی مانند اتاق باعث میشود حریمی امن نیز در اتاق‌های خانه ایجاد شود.

برخی از معایب بلوک AAC

با وجود تمامی این مزیت‌ها، معایبی نیز برای این بلوک وجود دارد. بطور مثال شاید نتوان بلوک aac را در تمامی نقاط کشور یافت، به همین خاطر میبایست از برخی شهرهای خاص آن را تهیه کنید و نیاز به جابجایی در مسافت بالایی دارید. البته به خاطر وزن سبک آن نیازی به نگرانی برای سفارش و جابجایی نیست، به این خاطر که در صورت تمایل حجم بسیار بالایی را در هر سفارش میتوانید درخواست کنید.

درست است که بلوک aac مقاومت خوبی دارد، اما یکی دیگر از معایب این بلوک مقاومت کمتر آن نسبت به سایر بلوک‌های بتنی است. البته درصورتی که آن را در جایی استفاده کنید که باربری زیادی دارد، میبایست از ابزارآلات و لوازمی برای استحکام و تقویت بیشتر نیز استفاده کنید. یکی دیگر از معایب این بلوک این است که به علت ماهیت گازی بودن آن که از گاز هیدروژن در هنگام ساخت استفاده میشود، میبایست حتما از لایه‌ای پوشاننده بر روی آن استفاده کرد تا بتوان در محیطی امن زندگی کرد.

نصب و اتصالات

به دلیل شباهت نصب و دیوارچینی بلوک aac به دیوارچینی‌های سنتی، میتوان بلوک های aac را با استفاده از اتصالات مناسب به یکدیگر متصل و نصب کرد. اگر قرار باشد به جای بلوک‌های aac از پانل‌های بزرگ برای دیوارچینی استفاده کنید، قطعا نیاز به نیروی کار بیشتر و البته جرثقیل مناسب برای جابجایی و نصب پانل‌های نیاز خواهید داشت. در بعضی موارد حتی نیاز به انجام کارهای نجاری با استفاده از ابزار مناسب خواهید داشت.

در صورت نیاز میتوانید به بخش ابزار هبلکس در سایت سری بزنید تا وسایل مورد نیاز خود را انتخاب کرده و سفارش دهید. یکی از ابزارهای مناسب و ضروری برای نصب چسب و ملات مناسب است که باید از همان کارخانه‌ای که بلوک را تهیه کرده‌اید تهیه شود تا نتیجه‌ی بهتر و مناسب‌تری به پروژه دیوارچینی شما بدهد. به همین خاطر پیشنهاد میکنم از صفحه چسب هبلکس نیز دیدن کنید.

  • دیوارچینی با بلوک AAC

نکته شماره ۱: برای دیوارچینی همیشه رج اول گذاشته میشود تا بلوک‌ها را با یکدیگر تراز کنند. دقت داشته باشید که باید از چسب یا ملاتی مناسب برای اینکار استفاده کنید. درصورت تمایل میتوانید با کارشناسان شرکت هوملکس تماس گرفته و در خصوص استفاده از چسب هبلکس اطلاعاتی کارآمد و به روز دریافت کنید.

نکته شماره ۲: برای تراز کردن و مرتب چیدن تمامی بلوک‌ها میبایست از یک چکش پلاستیکی مناسب استفاده کنید.

نکته شماره ۳: ممکن است به بلوکی با اندازه‌ای کوچکتر نیاز پیدا کنید. برای برش بلوک نیز مانند یک نجار کارکشته باید از اره برش استفاده کنید و اندازه دلخواه خود را برش دهید.

نکته شماره ۴: ممکن است در برخی از قسمت ها بخواهید برای لوله‌کشی یا ایجاد برخی اتصالات شکافی در دیوار و بلوک‌ها ایجاد کنید، برای پوشاندن شکاف نیز میتوانید از ملات مناسب و ماله برای پوشیدن آن استفاده کنید.

نکته شماره ۵: انواع بست هبلکس برای اتصالات محکم نیز از دیگر ابزار مهم هنگام دیوارچینی به حساب می‌آید که نباید از یاد برده شود.

  • دیوار چینی با پانل AAC

نکته شماره ۱: دقت داشته باشید که برای جابجایی پانل‌های بزرگ و سنگین بلوک aac نیاز به جرثقیلی مناسب دارید.

نکته شماره ۲: قبل از قرار دادن پانل ها یکی پس از دیگری کنار همدیگر باید میلگردهایی به صورت عمودی از کف به سمت بالا نصب شده باشند تا پانل‌ها بر روی آنها استوار شوند.

نکته شماره ۳: درضمن میبایست از لایه‌ی بسیار نازکی از ملات یا چسب برای اتصال بین پانل‌ها نیز استفاده کرد.

نکته شماره ۴: لطفا قبل از هرگونه جابجایی و قراردادن پانل ها اگر نیاز به برش و بازکردن مسیری دارید حتما انجام دهید.

استقامت، پایداری و صرفه جویی در مصرف انرژی

بلوک aac به لحاظ پایداری در طولانی مدت میتواند عملکرد بسیار خوبی از خود نشان دهد. به لحاظ ساخت و تولید بلوک باید گفت که شامل مواد قابل بازیافتی مانند خاکستر بادی و میلگرد است که به دریافت استانداردهای لازم در این صنعت کمک میکند. علاوه بر این دو، مقدار زیادی هوا را در خود جای داده است که هرکدام حاوی مواد خام به مراتب کمتری نسبت به سایر مصالح ساختمانی است.

همچنین به لحاظ عملکرد باید گفت که بخاطر نوع عایق بندی بلوک aac میتوانی ساختمانی کاملا عایق و بسته را ایجاد کرد. بدین صورت که پس از ساخت هیچگونه هوایی به داخل یا خارج از دیوارها نفوذ نخواهد کرد. طبق آزمایشات انجام شده و مقایسه ساختمان‌های ساخته شده با بلوک aac و ساختمان‌هایی با مصالح سنتی، کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که این بلوک خارق العاده میتواند حداقل تا میزان ۲۰ درصد در انرژی مصرفی صرفه جویی کند. البته شایان ذکر است که در مناطق مختلف به دلیل ناپایداری شرایط جوی این میزان ۲۰ درصد میتواند کمتر یا حتی بیشتر باشد.

تولید بلوک AAC و ویژگیهای فیزیکی آن

در خصوص فرآیند تولید بلوک باید گفت که ابتدا چند ماده اولیه مانند سیمان، آهک، آب، شن و ماسه ریز و گاهی اوقات خاکستر بادی با یکدیگر مخلوط میشوند. یک عامل انبساطی مانند پودر آلومینیوم به این مخلوط اضافه شده و سپس مخلوط مایع برای شکل‌گیری داخل محفظه‌ای بزرگ ریخته میشود.