بلوک گازی ــ حضور تکنولوژی و صنایع متفاوت در عصر حاضر و پیشرفت چشمگیری که در تمامی جنبه های زندگی بشر ایجاد کرده‌اند به خوبی مشاهده میشود. حضور تکنولوژی در صنعت ساختمان نیز یکی از اثرگذارترین جنبه های زندگی ما را تشکیل میدهد. در سال‌های اخیر با ورود تکنولوژی در ساخت و ساز تغییر بسیار زیادی در بلوک‌های بتنی و بلوک گازی ایجاد شده است. امروزه با وجود مصالح ساختمانی متفاوتی که در بازار وجود دارد میتوان ساختمانی مدرن با سازه و ویژگی‌های بسیار خوب ساخت. بلوک هوادار شده نیز یکی از همین مصالح ساختمانی منحصر به فرد است.

در ادامه به بررسی بلوک بتنی و بلوک گازی خواهیم پرداخت.

تفاوت بلوک گازی و بلوک بتنی چیست؟
تفاوت بلوک گازی و بلوک بتنی چیست؟

جالب است بدانید که امروز انواع بلوک بتنی یا بلوک هوادار شده از تقاضای بسیار زیادی در بازار برخوردار هستند و خانه ها و ساختمان های بسیار زیادی با استفاده از این بلوک ها ساخته شده‌اند. همچنین عرضه و به طبع تقاضا برای این نوع مصالح با کیفیت به دلایل بسیار زیاد بویژه قیمت بسیار پایین آنها بسیار زیاد است.

برای اینکه بدانید کدامیک بتنی مناسب تر و بهتر است ابتدا باید تفاوت آنها را بدانید تا به راحتی بتوانید اقدام به تصمیم گیری کنید:

– بلوک گازی چیست؟

به جرات میتوان گفت که بهترین و سرسخت ترین رقیب بلوک بتنی، بلوک هوادار شده یا همان بلوک گازی در ساخت و ساز است. در سال‌های گذشته شاهد این مسئله بوده‌ایم که استفاده از بلوک گازی نه تنها در ساختمان‌های خاص و بزرگ رایج شده، بلکه برای ساخت خانه‌های و آپارتمان‌های شخصی نیز از این بلوک استفاده میشود. 

– بلوک گازی چه مزیت رقابتی دارد؟

شماره ۱: این نوع بلوک در برابر رطوبت بسیار کارآمد و مقاوم است. بطور مثال در مناطق آب و هوایی که رطوبت هوا ۶۰ درصد است رطوبت این بلوک نهایتا به ۵ درصد میرسد. همینطور اگر رطوبت از ۶۰ به ۹۰ درصد تغییر کند تنها میزان بسیار اندگی به رطوبت بلوک اضافه خواهد شد. بطور مثال در رطوبت ۹۰ درصد، بلوک گازی رطوبتی معادل ۸ درصد خواهد داشت.

شماره ۲: ویژگی و مزیت دیگر این بلوک مقاومت بسیار بلای آن در برابر حرارت است. بدون هیچ مشکلی میتواند بیشتری و بالاترین حرارت ممکن را تحمل کند اما متاسفانه ضد حریق نیست و قابلیت آتش گرفتن را دارد. ویژگی مهم حرارتی آن این است که گرما یا سرمای موجود در فضای بیرون از ساختمان را به داخل آن منتقل نمیکند.

شماره ۳: مزیت رقابتی دیگر آن ماندگاری و مقاومت آن در طول سالیان بسیار زیاد است. جدای از مسئله مقاومت در برابر زلزله، این بلوک میتواند بیش از ۱۰۰ سال مقاومت داشته و بدون هیچ شکستگی و آسیبی پابرچا بماند.

شماره ۴: بلوک هوادار شده کاملا با محیط زیست سازگار بوده و در فرآیند ساخت آن از هیچگونه مواد مضر و سمی استفاده نشده است و طبیعتا استفاده از آن در ساختمان نیز ضرری نخواهد داشت. همچنین یکی از مصالحی که میتوان در هنگام ساخت و ساز به همراه آن استفاده کرد، چوب است.

شماره ۵: جالب است بدانید که مانند فوم بتن، بلوک هوادار شده از ویژگی عایق صوتی بسیار خوبی برخوردار است. با ساخت دیواری با ضخامت ۴۰ سانتی متر دیگر جای نگرانی از ورود صدای مزاحم به داخل خانه یا محل زندگی خود نخواهید داشت.

شماره ۶: از جمله ویژگی های بارز بلوک گازی دقیقا سهولت در استفاده‌ی آن است. جالب است بدانید که در روش‌های سنتی علاوه بر استفاده از آجر، از ملات سیمانی با حجم بسیار زیادی نیز استفاده میشده است. با این روش مدرن تنها به ابزاری مناسب برای برش یا اره کردن بلوک نیاز خواهد بود. پس از برش بلوک میبایست آن را با اتصالات مناسب به یکدیگر متصل کرد. تمام فرآیند برش تا اتصال و دیوارچینی با سرعتی بسیار زیاد انجام میشود.

با استفاده از بلوک گازی هوادار شده میتوانید ساختمانی مقاوم و مدرن داشته باشید.
با استفاده از بلوک گازی هوادار شده میتوانید ساختمانی مقاوم و مدرن داشته باشید.

نحوه ساخت بلوک گازی از صفر تا صد

در ادامه به فرآیند ساخت و تولید بلوک گازی اشاره‌ای کوتاه خواهیم داشت:

  1. ابتدا مواد لازم برای ساخت بلوک به نسبت مناسب تهیه میشود. این مواد عبارت است از شن، آهک و سیمان است. این مواد در حالت خشک، با استفاده از دستگاهی ویژه، به مدت ۴ الی ۵ دقیقه با یکدیگر مخلوط میشوند. سپس پودر آلومینیوم بر پایه آب به ترکیب بوجود آمده افزوده میشود.
  2. در هنگام مخلوط کردن، این ترکیب با پودر آلومینیوم واکنش نشان داده و در نتیجه گاز هیدروژن تشکیل میشود. گاز هیدروژن به صورت حباب در تمام این ترکیب بوجود آمده بطور مساوی و برابر پخش میشود.
  3. سپس ترکیب نهایی در قالب هایی ریخته میشود و تا دمای ۴۰ درجه سانتی گراد به آن حرارت داده میشود تا حالت و فرم بلوک را بدست آورد. دقت داشته باشید که حجمی که در قالب ریخته میشود تنها ۴۰ درصد آن را پوشش میدهد و در فرآیند حرارت دیدن، حجم آن نیز افزایش پیدا میکند.
  4. قالب‌هایی که درونشان با ترکیب بلوک گازی پر شده است را به محفظه یا اتاقی منتقل میکنند تا تخلخل بیشتر مواد در آن انجام شود. در طول این فرآیند تخلخل حجم توده یا همان ترکیبی که درون قالب ریخته شده بود افزایش پیدا کرده و در نتیجه استحکام خارق العاده‌ای بدست می‌آورد. لازم به ذکر است که برای رسیدن و فعال کردن واکنش‌های لازم و همچنین توزیع مناسب تر مواد در قالب بلوک، در طول این فرآیند از فاکتور لرزش نیز استفاده میشود.
  5. هنگامیکه بلوک گازی در این فرآیند فرم قالب را به خود گرفت و آماده شد، میبایست با کمک رشته های سیمی حجم اضافه و بی نظمی ‌های آن را گرفت.
قیمت بلوک aac یا همان بلوک اتوکلاو شده - قیمت بلوک گازی - قیمت هبلکس - قیمت بلوک سبک

لیست قیمت بلوک گازی

دانلود لیست قیمت بلوک گازی
شماره تماس شرکت جهت اطلاع از قیمت روز بلوک اتوکلاو شده

۲۸۳ ۲۸۴ – ۰۲۱

کاربرد بلوک گازی اتوکلاو شده در ساختمان ها:

شیب بندی پشت بام:

یکی از برترین ابزارها جهت پوشش شیب بندی در ساختمان ها استفاده از بلوک گازی است البته پس از شیب بندی می توان با استفاده از دستگاه های مخصوص عمل عایق بندی و ایزولاسیون را انجام داد.

– بلوک های غیر باربر سبک:

 بتن های سبک را می توان جایگزین بلوک های توپر کرد که علاوه بر سبک سازی بنا به عمل حمل و نقل و نصب سرعت می بخشد و علاوه بر آن از مزیت های بیشتر دارد.

– کف بندی طبقات:

به دلایل سبکی و تهیه آسان بتن های سبک می توان از آنها در کف سازی ساختمان ها، طبقات و بالکن استفاده کرد و پس از اتمام کار می توان بر روی آن عملیات دیگری چون سفید کاری انجام داد.

پانل های جداکننده:

جهت ساخت دیوارهای سردخانه، گرمخانه و سالن های ضد صدا همچون سینما و تالار می توان از بتن های سبک استفاده کرد. علاوه بر آن از آنها در موتور کارخانه ها به دلیل عایق صدا استفاده کرد.

نتیجه نهایی در زمینه بلوک گازی:

تاکنون با بتن سبک، ویژگی ها و کاربردهای آنها آشنا شدیم ولیکن در کنار تمام موارد گفته شده جهت استفاده از تکنولوژی آگاهی مردم بسیار اهمیت دارد. اغلب افراد از روش های سنتی در ساخت و سازهای خود استفاده می کنند در حالی که استفاده از بتن های سبک دارای صرفه اقتصادی، ایمنی، قابلیت بکارگیری در موارد بسیار زیاد و غیره است. کاربرد بلوک گازی

بتن سبک گازی به انواع بتن سبک متخلخل گویند که اغلب در ساختمان سازی کاربرد دارد. بتن سبک گازی در دو نوع بلوک AAC و NAAC تولید می شوند که هر دو آنها دارای ویژگی های مشابهی هستند. ویژگی های هر دو نوع بتن سبک گازی عبارت است از:

– وزن بسیار سبکی دارند.

– عایق صدا و حرارت هستند.

– در زمان آتش سوزی از انتشار آتش به دیگر بخش ها جلوگیری می کنند. کاربرد بلوک گازی

در کنار ویژگی های مشابه دارای یک سری تفاوت هایی هستند که در ادامه به آنها اشاره می شود.